שולחן קפה מונגש

מבצעי הפרויקט: רועי שטרית ומיכאל קרזנר
מנחה: ד"ר אורית בראון בנימין

הסטודנטים בקורס "ביומכניקה שיקומית", מהמחלקה להנדסת מכונות במכללת אורט בראודה, משתפים פעולה עם מרכז מארג, בכפר וורדים, במטרה להקל על חיי היומיום של האוכלוסייה הייחודית העובדת במקום. במסגרת שיתוף הפעולה הסטודנטים נחשפים למורכבות שבמציאת פתרונות הנדסיים עבור אוכלוסיות בעלות מוגבלויות, תוך התחשבות באתגרים היומיומיים בפניהם ניצבים אנשים אלו, וסקירת מגוון הפתרונות הקיימים עבורם בשטח.

מארג (מרכז אמנויות לגסי הריטג') הוא מרכז תעסוקה, בילויי, פנאי ותרבות אשר חרט על דיגלו לשלב בין אנשים עם מוגבלויות לבין אמנים מהקהילה במטרה ליצור יחדיו אומנות מחומרים מגוונים וטכניקות שונות. המוצרים מיוצרים מקרמיקה, נייר טבעי, עץ, טקסטיל, זכוכית, מולטימדיה ועוד.


תצלום 1 מרכז מאר"ג, כפר וורדים (מקור אתר האינטרנט של המרכז).

מאחר ובמרכז מועסקים בוגרים בעלי בעיות מגוונות (נכות מוטורית קשה, נכות קוגניטיבית קלה עד בינונית, נכות נפשית, בוגרים עם מוגבלות ראייה או שמיעה וכו'), יש צורך להתאים רבים מהמכשירים והמתקנים במקום בכדי שיהיו נגישים ככל האפשר לאוכלוסייה זו.

בין המתקנים הרבים הדורשים התאמה, הוצע לסטודנטים להנגיש את עמדת הקפה הנמצאת באולם הכנסים. במארג קיימת חלופה להכנת קפה, בעמדה הממוקמת במטבחון, אולם עמדה זו איננה מונגשת כלל לבעלי מוגבלויות.

הסטודנטים רועי שטרית ומיכאל קרזנר קיבלו פרויקט של הנגשת עמדת הקפה למועסקים המרותקים לכיסא גלגלים. לדעת הסטודנטים, הנגשת העמדה למרותקים לכיסא גלגלים היא המאתגרת ביותר, ואם סוג אוכלוסייה זו יוכל להכין לעצמו כוס משקה חם בנקל בעזרת העמדה, קרוב לודאי שגם אנשים בעלי מוגבלות פחות חמורה יוכלו להשתמש בעמדה ללא כל בעיה.


תצלום 2 עמדה להכנת קפה באולם הכנסים של מאר"ג, כפר וורדים (מקור רועי שטרית ומיכאל קרזנר).

בין הרעיונות שהעלו רועי שטרית ומיכאל קרזנר התגבשו מספר קונספטים.
הראשון (איור מספר 1) כלל עמדה ולה ארבעה גלגלים שהוספו לעמדה לצורך ניידות, בכדי שאפשר יהיה להעביר את העמדה לחצר בימי שמש. הקונספט בוטל מטעמי בטיחות, מאחר והיה חשש להפלת העמדה. לכן, הוחלט לתכנן עמדה נייחת.


איור 1 הקונספט הנבחר (כולל גלגלים אשר בוטלו מטעמי לבטיחות) - מקור רועי שטרית ומיכאל קרזנר.

העמדה הינה שולחן מתכוונן, בעל בוכנה חשמלית המאפשרת לשנות את גובהו בהתאם לצרכי המשתמש. הכוונון יתבצע בעזרת שני לחצנים (אחד להורדה והשני להעלאה). בעמדה יהיה מיחם, אשר ימוקם במרכז השולחן בשקע ייעודי. את המיחם יחבוק בסיס מסתובב, עליו ימוקמו שלושה דיספנסרים, אשר יכילו אבקות להכנת המשקה. בחירת הדיספנסר הרצוי תתבצע ע"י לחיצה על ידיות הדיספנסר. ידיות אלו ימוקמו בצמוד לבסיס השולחן. לבסיס יהיה מנגנון נעילה, בכדי לוודא שהדיספנסר הרצוי נמצא בדיוק מעל לכוס, והמנה המבוקשת תיפול לתוך הכוס.

שיקול נוסף שנלקח בחשבון הוא מצב של עווית (Spasm), שהיא התכווצות לא רצונית של השרירים. במטרה לדאוג שהעמדה עווית תתאים גם למקרה ולמשתמש יש עווית, נבחרו דיספנסרים המוציאים מנה מדודה אחת של אבקה עם כל לחיצה, והמיחם מופעל בעזרת ידית המזרימה מים רק במידה והיא לחוצה.


תצלום 3א המוצר המוגמר

והמכשירים המתקנים שימוקמו על עמדת הקפה (מיחם + דיספנסרים) הם שכיחים יחסית, ואינם דורשים הרכבה בהזמנה מיוחדת. החלקים היחידים הדורשים התאמה אישית הינם השולחן, בסיס המיחם והמתקן לאחיזת הדיספנסרים אשר יוכנו מעץ אלון.


תצלום 4 המוצר המוגמר

שולחן הקפה המונגש הינו דוגמא מצוינת למגוון הדרכים בהם מהנדסים יכולים למצוא פתרון יעיל ונוח לבעיות יומיומיות ע"י חשיבה יצירתית ומקוריות.

חזור לרשימה