כיסא הגלגלים המטפס

שם הכתב: אורי מסלובסקי
מבצע הפרויקט: שמואל ששון

קומה ראשונה, לפחות עבור רובנו, נשמע כמו עוד רצף מילים תמים ובלתי מאיים. אך חשוב לזכור כי ישנו חתך אוכלוסיה שלם אשר עבורו המציאות מעט שונה. עבור אדם המרותק לכסא גלגלים, לעיתים הפער בין הקומה הראשונה לקומת הקרקע זהה לפער בין נגיש לכלל לא נגיש. שמואל ששון, בוגר המחלקה להנדסת מכונות באורט בראודה הוביל בהצלחה פרויקט אשר ייעודו - שינוי המציאות כזו שבה בהיעדר פתרונות נגישות כגון מעלית או שביל גישה, מכשולים בצורת גרם מדרגות לא יפגעו במידת עצמאותם של המשתמשים בכסאות הגלגלים.
ידוע זה מכבר שאחד האתגרים העומדים בפני אנשים המשתמשים בכיסא גלגלים הוא הקושי בטיפוס וירידה במדרגות. בחינה מעמיקה של בעיית הטיפוס והירידה במדרגות הציפה קשיים לא מועטים. קשיים אלו באו לידי ביטוי, בין השאר, באופן השימוש בהתקן או בכיסא בזמן טיפוס או ירידה במדרגות, יציבות הכיסא בזמן העלייה או הירידה, פגיעה בתפקוד היומיומי של הכיסא, אמינות הכיסא והמערכת, תלות בגורם חיצוני (אדם/מנוע), משקל הכסא, ועלותו.
התבוננות בחלופות הקיימות כיום בשוק מלמדת כי ישנן חלופות אשר נותנות מענה לכל הקשיים, אולם הן יקרות, מסורבלות, ממונעות, ובחלקן אף יש צורך באדם נוסף לטובת הפעלת המכשיר. משנבחנו החלופות הקיימות בשוק על פי מידת התאמתן לדרישות הלקוח, הסיק שמואלכי קיימים שני מאפיינים עיקריים הניתנים לשיפור: העלות הכספית של כיסא הגלגלים או של ההתקן, והתלות באדם נוסף או במנוע אשר מייקרים באופן ניכר את הכיסא/ההתקן.
לפיכך, עבור הפרויקט הוגדרו שני יעדים. הראשון הינו פיתוח התקן או מערכת בעלות כספית נמוכה (ביחס לפתרונות הקיימים). והשני, אשר מחייב את המשתמש בו להיות כשיר בגפיו העליונות, פיתוח מערכת שאיננה תלויה בסיוע מגורם חיצוני.
משהוגדרו ונקבעו סופית יעדיי הפרויקט החל שמואל במלאכת התכנון וההנדסה. שמואל בחר ליישם התקן חיצוני המתחבר לכיסא הקיים אשר יותקן באופן חד פעמי וישאר קבוע לאחר התקנתו. התקן זה, יופעל בצורה ידנית על ידי אדם כשיר בשתי גפיו העליונות ומבלי התערבות של גורם חיצוני. הפתרון שהציע שמואל עונה על יעדיי הפרויקט בכך שהוא איננו מחייב רכישת כיסא חדש או חיזוק הקיים. וכמו כן, ההתקן יהיה בגודל ומשקל סבירים ובעל יכולת להתקפל, כך שגם כאשר איננו בשימוש, לא תפגע הפונקציונאליות של הכיסא.


כיסא הגלגלים במצב מקופל. (פרויקט הגמר של שמואל ששון)

כאשר המערכת פרוסה, כל שנותר למשתמש לעשות הוא לסובב בידיו את גלגלי הכיסא ובכך להעלות עצמו במעלה המדרגות. אחד היתרונות המובהקים של המערכת ששמואל תכנן נגזר מהעובדה שפעולת סיבוב הגלגלים, אשר מפעילה את המערכת כולה היא פעולה טבעית עבור המשתמש. על כן היא מצריכה רק הסתגלות מינימאלית, אם בכלל.


כסא הגלגלים במצב פרוס. (פרויקט הגמר של שמואל ששון)

קהל היעד של ההתקן הם לא רק אנשים אשר מרותקים לכיסא הגלגלים בכל יומם, מסביר שמואל, אלא גם אנשים המסוגלים ללכת, אך סובלים מבעיות רפואיות אשר מקשות עליהם טיפוס או ירידה במדרגות, יוכלו להפיק תועלת רבה מההתקן שפיתח.
קיימים קהלים נוספים שההתקן עשוי להיות להם לעזר, ממשיך שמואל, גופים ציבוריים שטרם הוסדרה בהם גישה לכסאות גלגלים יוכלו לרכוש כיסא מותאם אשר ישמש את האנשים העוברים במקום.
הפתרון של שמואל פותח צוהר עבור אנשים רבים אשר מדרגות מהוות מכשול של ממש עבורם ומעניק להם הזדמנות לשדרג את רמת איכות חייהם.

חזור לרשימה