פרויקטים ועבודות גמר של סטודנטים

בוגרי תכניות הלימוד במכללה מתגייסים למען אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים ומייצרים עבורם פתרונות הנדסיים.  כחלק ממדיניות המכללה ומעורבותה החברתית והקהילתית, רבים מהסטודנטים, בעידוד אנשי הסגל, מבצעים את עבודת הגמר שלהם בניסיון לעזור באופן מעשי לארגון או אדם שזקוקים לסיוע הנדסי כזה או אחר, בכדי  להתמודד ביתר קלות עם המציאות. בעמוד זה ישנן דוגמאות לעבודות גמר שכאלה, כולל שרטוטים  גרפיים להמחשה. לתשומת לבכם, לחלק מהפרויקטים צולמו ונערכו גם סרטוני וידאו קצרים ומרגשים שמפגישים בין מבצעי הפרוייקטים למקבליהם. 
 • הבימבה של יונתן

  מבצע הפרויקט: אלעד קורטק
  מנחה: ד"ר אורית בראון בנימין
   
  במסגרת לימודיו בקורס "ביומכניקה שיקומית" שמרכזת ד"ר אורית בראון-בנימין, הכין הסטודנט (כיום בוגר) אלעד קורטק פרוייקט יוצא דופן: מכונית בימבה עבור יונתן - ילד בן 12 מחיפה, בעל צרכים מיוחדים. הביימבה יצאה לאור הודות לעזרתו הגדולה של מולי גרינשטיין, הבעלים של נגריית "פשוט" מתובל, שסייע מזמנו ומכשרונו להשלמת הפרויקט. הסרטון הבא מספר על המפגש המרגש, שבו אלעד מביא ליונתן את הבימבה, כולל נסיעת מבחן ראשונה ומוצלחת. צילם וערך: אילון פרת

  צפו ביונתן מקבל את הבימבה מבוגר המכללה:
   


  קרא עוד
 • מתקן לניהוג כיסא גלגלים ידני ביד אחת

   
  מבצעי הפרויקט: יניב קסטיאל ושמואל לוי
  מנחה: ד"ר אורית בראון בנימין
   
  עוד פרוייקט מרגש מבית היוצר של המכללה. הפעם מדובר בכיסא גלגלים ייחודי שתוכנן עבור יורי, קשיש מבית האבות "בראט" בכרמיאל, שעבר אירוע מוחי ונותר משותק בפלג גופו התחתון ובצד שמאל. הסטודנטים, יניב קסטיאל ושמואל לוי, שנה רביעית בהנדסת מכונות, תכננו עבורו כסא גלגלים שמאפשר לו לנוע באופן עצמאי באמצעות הפעלת יד אחד בלבד. אחרי חודשים רבים של עבודה וניסיונות הביאו הסטודנטים את כיסא הגלגלים ליורי, והסרטון הבא מביא את סיפורו של המפגש המרגש. הפרויקט נעשה במסגרת הקורס: ביומכניקה שיקומית, בהנחיית ד"ר אורית בראון-בנימין.
   
  על הפרויקט ועל מבצעיו - בסרטון הבא:
   

   
  קרא עוד
 • עמדת לגרייה חושית

  מבצעי  הפרויקט:אמין טאריף ונאג'י חטיב
  מנחה: אורית הבראון בנימין


  כ 8-10 מהדיירים במחלקה הסיעודית של בית האבות מקבלים "גרייה חושית" ע"י מדריכת התעסוקה. גרייה חושית נעשית באמצעות אביזרים שונים. המתקן שתוכנן, פותח ונבנה על ידי הסטודנטים אמין טאריף ונאג'י חטיב, צריך להכיל את האביזרים השונים, להתכוונן (בגובה) בזויות, ובמפתח, כך שיהיה נגיש למטופל בצורה מלאה (בשכיבה, בישיבה בכסא גלגלים או בכורסא גריאטרית). המתקן הינו נייד ומאפשר אחסון בחדר ריפוי בעיסוק. מחמוד שנען, מסגר במקצועו, מהכפר ג'וליס, התנדב ותרם מזמנו וממרצו כדי לסייע לסטודנטים להשלים את משימתם על הצד הטוב ביותר.  תודת המכללה נתונה לו.

  צפו בסרטון
   
   
   
  קרא עוד
 • מתקן מעבר מכסא גלגלים למושב אסלה

  מבצעי הפרויקט: ליאור ויצמן וסרגיי קוטליארוב
  מנחה: ד"ר אורית בראון בנימין
   
  הארי, בן 64, הוא קטוע 2 רגליים, אך בעל גפיים עליונות תקינות וחזקות. הוא מתקשה במעבר מכיסא הגלגלים לשירותים ונעזר לשם כך בצוות הטיפולי של בית האבות. בית האבות ביקש שיתוכנן עבורו מתקן שיאפשר להארי  לעבור באופן עצמאי מכיסא הגלגלים למושב האסלה. המתקן שהוכן על ידי הסטודנטים ליאור ויצמן וסרגיי קוטליארוב הוא נייד ואינו דורש התאמות כלשהן  בחדר השירותים. המתקן כולל קרש החלקה, אסלה מוגבהת וסטופרים, המכוונים את מושב האסלה ומקבעים אותו. כשהסטודנטים הביאו להארי את המתקן לניסוי, הוא הצליח לעבור מכיסא הגלגלים שלו לאסלה בכוחות עצמו והביע שביעות רצון מהמתקן שהוכן עבורו.

  הקורס מומן מכספי הוות"ת ושותפות משגב-כרמיאל-פיטסבורג, עבור פרוייקטים באקדמיה למען הקהילה. הפרויקט נעשה במסגרת הקורס: ביומכניקה שיקומית. צילם וערך: אילון פרת
   
  עוד על הפרויקט ועל מבצעיו - בסרטון הבא:
   

   
  קרא עוד
 • ירוק בעיניים: על הגינות הטיפוליות

  מבצעי  הפרויקט: יגאל מוגילבסקי ומתן יפרח
  מנחה: אורית הבראון בנימין
   
  גינון טיפולי לאוכלוסייה הבוגרת, עושה שימוש בפעילויות שונות הקשורות בגינות וטיפוח גנים לשם טיפול בהיבטים הפיזיים והנפשיים של אוכלוסייה זו. במהלך החיים ישנם שינויים רבים, הבאים לידי ביטוי בהתנהלות היומיומית והסביבתית. שינויים אלו, משפיעים באופן ישיר על המצב הבריאותי הפיזי והנפשי של האדם, ובפרט על הקשיש. אחת הדרכים המעניינות לחיזוק של מערכות אלו בגוף, הינה באמצעות גינון טיפולי, המהווה חוויה נעימה ותורמת לאוכלוסיית הקשישים.
   
  הפרויקט שלפניכם כולל  הקמת עמדות גינון מתכוונות עבור דיירים ניידים, דיירים המשתמשים בכיסאות גלגלים ודיירים המשתמשים בכורסאות גריאטריות. עד כה נבנו שלושה שולחנות כאלה. השולחנות כוללים ארונית אחסון לכלי הגינה, כלי גינה עם מחברים המותאמים לשימוש בעת ישיבה בכיסא גלגלים, ושני אמצעי השקיה.  המתקנים ישרתו כ- 15-20 מדיירי הבית.
   
  בעת מסירת המתקנים בוצעה שתילה של צמחים ע"י אחת מדיירות הבית. הדיירת הביעה שביעות רצון רבה מהעמדה.
   
  צפו בסרטון
   
   
   
  קרא עוד
 • מדרגות שיקום - עולים, יורדים ומתחזקים

  מגישי הפרויקט: אמיר משה ונתנאל לוי
  מנחה: ד"ר אורית בראון בנימין

  כתב: אורי מסלובסקי

  את המאמר הבא נפתח בנתון מעניין:  כ-30% מבני ה-65  ומעלה מדווחים על נפילות בסביבת מגוריהם לפחות פעם בשנה.

  נפילות, בעיקר בקרב מבוגרים, טומנות בחובן משמעויות והיבטים לא פשוטים, פיזיים ורגשיים כאחד. אדם מבוגר שנופל - גם כשלעומד מן הצד זה יכול להראות כמו עוד מעידה קטנה - עלול לשבור את מפרק הירך או עצם אחרת, לעבור ניתוח לקיבוע השבר/החלפת מפרק, וכן תהליך שיקום מייגע שבסופו הוא עלול להפוך לסיעודי.

   לדוגמא, מתברר ששבר בצוואר הירך הוא ממובילי הסיבות לתמותה בקרב קשישים: כ-20%-25% מהנפגעים נפטרים בשנה הראשונה לאחר השבר; כ-25% נוספים הופכים לסיעודיים, ו- 25% אחרים נותרים עם מגבלה תפקודית כל שהיא. במלים אחרות: רק כרבע מהנפגעים יחזרו לתפקוד מלא לאחר אירוע שבר מסוג זה. 

  צפו בסרטון על המתקן שהכינו הסטודנטים עבור בית האבות "בראט" בכרמיאל:

  קרא עוד
 • סטטוסקופ אלקטרוני ללב ולריאות

  שם הכתב: אורי מסלובסקי
  מבצעי הפרויקט:  דימה בלנובסקי ומיכאל מודילבסקי
  שם המנחה:  מר שמעון פיטלסון 
   
  מקצועות חופשיים רבים מאופיינים בכלי עבודתם. כמו שהפטיש בבית הדין מקושר לדיין והמחבת לטבח, כך גם הסטטוסקופ, או תרצו, המָסְכֶּת, מיוחס לרופא. מי שביקר מימיו בבית חולים וודאי היה עד למחזה של האיש בחלוק הלבן אשר לצווארו סטטוסקופ. נוכחותו של הסטטוסקופ, שפותח לראשונה לפני כ-150 שנים וכמעט לא השתנה מאז, איננה מובנת מאליה בעידן שבו ההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם הרפואה הן חסרות תקדים; חשיבותו ככלי עזר לרופא, נותרה בעינה ולא בכדי רופאים מקפידים להסתובב איתו כשהוא תלוי על צווארם, "מתהדרים" בו כבמעין סמל סטטוס. חשיבותו נובעת מכך שבבדיקה פשוטה הסטטוסקופ פותח לרופא צוהר לקולות הרוחשים בגופו של המטופל ונותן לו מושג ראשוני וחיוני על מצבו.
  קרא עוד
 • רגליות לייצוב הליכון מתקפל

  מבצעת הפרויקט: עומר גליקמן וחן אברהם
  מנחה: ד"ר אורית בראון בנימין
   
  הסטודנטים עומר גליקמן וחן אברהם, בוגרי התכנית להנדסת מכונות במכללה, הגו במסגרת פרויקט הגמר של הקורס "תכן הנדסי" רעיון מקורי שמונע מרגליות ההליכון המתקפל מלהחליק ו"לברוח" למשתמש בעת שהוא מנסה להרים את ההליכון מהרצפה. הפרויקט נעשה לברשת הנערה דשה בודניקוב, נערה שלומדת בבית הספר הפתוח בתפן, ואשר שרבים מתלמידיו סובלים ממגבלות תנועה בשל שיתוק מוחין. בסרטון הבא מקבלת דשה את המתקן שעשו לה ומתקשה להסתיר את שמחתה. 
   
  לצפיה בסרטון:
   
  קרא עוד
 • כלב נחייה חשמלי

  שם הכתב: אורי מסלובסקי
  מבצע הפרויקט:  שי עובדיה
  המנחה:  מר פיני זורע, המחלקה להנדסת חשמל

  מבלי משים אנו עושים פעולות רבות ומגוונות על בסיס יומי: החל ממשימות הדורשות מידה של ריכוז, כמו נהיגה ברכב או קריאת ספר, ועד למשימות בסיסיות יותר, כמו לבדוק מה השעה, או לקבוע האם עכשיו לילה או יום. המשותף לרוב המשימות הוא שעל מנת לצלוח אותן עלינו, בין השאר, ואולי בעיקר, להיות מסוגלים לראות. אדם הלוקה בראייתו חי במציאות, שבה אפילו המשימות הבסיסיות ביותר מהוות עבורו אתגר של ממש.

  קרא עוד
 • פרויקט אלי"ן – גן משחקים מותאם

  שם הכתב: אורי מסלובסקי
  מבצעי הפרויקט: רועי שטרית, ארטם גנשטיין וגילת טובלם

  פרויקט "אלין" החל את דרכו בשנה שעברה כשיתוף פעולה בין עמותת "מהנדסים ללא גבולות", המחלקה לעיצוב תעשייתי במכללת HIT ובית החולים אלין המהווה מרכז שיקומי לילדים ובני נוער עם מוגבלויות מולדות ונרכשות.מטרת הפרויקט היא הקמת גן משחקים קבוע על גג בית החולים. גן זה, אשר ישרת את הילדים ובני הנוער המטופלים בו, יאפשר להם לצאת משגרת הטיפולים היומיומית שלהם ולהינות ממתקני השעשועים בדומה לשאר בני גילם.במקביל לשיתוף הפעולה המשולש, נוצר גם קשר בין עמותת "מהנדסים ללא גבולות" לבין המחלקה להנדסת מכונות במכללת אורט בראודה, וזאת במטרה להשתלב בפרויקט ולהפוך את הרעיון העיצובי לכדי יישום הנדסי.
  קרא עוד
 • כיסא הגלגלים המטפס

  שם הכתב: אורי מסלובסקי
  מבצע הפרויקט: שמואל ששון

  קומה ראשונה, לפחות עבור רובנו, נשמע כמו עוד רצף מילים תמים ובלתי מאיים. אך חשוב לזכור כי ישנו חתך אוכלוסיה שלם אשר עבורו המציאות מעט שונה. עבור אדם המרותק לכסא גלגלים, לעיתים הפער בין הקומה הראשונה לקומת הקרקע זהה לפער בין נגיש לכלל לא נגיש. שמואל ששון, בוגר המחלקה להנדסת מכונות באורט בראודה הוביל בהצלחה פרויקט אשר ייעודו - שינוי המציאות כזו שבה בהיעדר פתרונות נגישות כגון מעלית או שביל גישה, מכשולים בצורת גרם מדרגות לא יפגעו במידת עצמאותם של המשתמשים בכסאות הגלגלים.
  קרא עוד
 • כיסא גלגלים ComfWheel

  שם הכתב: מלאך יהב
  מבצע הפרויקט: גולוב אלכסנדר
  מנחה: מר נצר נבות

  כחלק ממטרת פרויקט הנגשת אוכלוסיית משתקי פלג גוף תחתון לתאי הנוחיות, נשאלו כמה נציגים מאוכלוסייה זו, מה הבעיות הכי קריטיות להם ומה בעצם הם רוצים לשפר או להמציא בכיסא שמיועד להם. לאחר סקירה וחקירה של העניין נמצא שהדרישות העיקריות הן: בטיחות ויציבות, קל ומהיר לתפעול, מחיר סביר, אמינות, עמידה בפני רטיבות, נוח לאחזקה, נגישות, אסטטי, קל משקל, נוח לאחסון, נוח לניקיון, עצמאות בתפעול וניידות.
  קרא עוד
 • מתקן הרמה לכיסא גלגלים

  שם הכתב: ניר ארז
  מבצע הפרויקט: ערן גולדברג
  מנחים: ד"ר אורית בראון בנימין ומר גיל מאור,  המחלקה להנדסת מכונות  
   
  מטרת הפרויקט לתכנן ולייצר מתקן עזר, להרמה והושבה בכיסא גלגלים חשמלי, המותאם לצרכיו של עופר,  בחור  הלוקה בשיתוק מוחין וסובל מ- Quadriplegia  (פגיעה בארבע הגפיים). תפעול מתקן ההרמה צריך להיות פשוט ומתאים לשימוש ביתי.
  קרא עוד
 • שולחן קפה מונגש

  מבצעי הפרויקט: רועי שטרית ומיכאל קרזנר
  מנחה: ד"ר אורית בראון בנימין

  הסטודנטים בקורס "ביומכניקה שיקומית", מהמחלקה להנדסת מכונות במכללת אורט בראודה, משתפים פעולה עם מרכז מארג, בכפר וורדים, במטרה להקל על חיי היומיום של האוכלוסייה הייחודית העובדת במקום. במסגרת שיתוף הפעולה הסטודנטים נחשפים למורכבות שבמציאת פתרונות הנדסיים עבור אוכלוסיות בעלות מוגבלויות, תוך התחשבות באתגרים היומיומיים בפניהם ניצבים אנשים אלו, וסקירת מגוון הפתרונות הקיימים עבורם בשטח.

  קרא עוד
 • כיסא לטיפולי פיזיותרפיה

  מבצעי הפרויקט: מיכאל סלובייב, ארז לוי
  מנחים: ד"ר אורית בראון בנימין, מר נצר נבות
  פיזיותרפיסטית: גב' גילה הרוש
   
  מטרת הפרויקט היתה לבצע תכן לייצור של כיסא, המאפשר הצבה של המטופל הלוקה בשיתוק מוחין (Cerbral Palsy - CP) מול מכשיר ה- (Active Passive Trainer) APT. כסא זה יאפשר לכל משתמש טיפול בעל ניצולת זמן יעילה ומנח גוף תקין ויעיל.
  קרא עוד
 • בניית פרוטוקול לקביעת מדדים לאבחון הפרעות קשב

  מבצעת הפרוייקט: גילת טובלום
  מנחים: ד"ר אורית בראון בנימין, ד"ר נורית גביש, ד"ר חגית קרישנר, פרופ' ג'רי ליסמן  
   
   
  משימת עמידה פשוטה הדורשת מינימום משאבים של תשומת לב הינה ככל הנראה משימה המצומדת לפעילות קוגניטיבית. הקשר שבין תהליכים קוגניטיביים לבקרת יציבה הינו בעל חשיבות גדולה בתחום הנוירולוגיה ההתפתחותית בתחרות על משאבי תשומת לב. בעת ביצוע משימות סימולטניות של שיווי משקל ומשימות קוגניטיביות ניתן למצוא שונות גדולה בין קבוצות גיל שונות.
   
  קרא עוד