חדשות

 • מאות מורים למתמטיקה הגיעו לכנס המחוזי שמשרד החינוך קיים במכללה

  המתמטיקה בראש סדר העדיפויות  של משרד החינוך ואמש (21.11.2017) אירחה המכללה את הכנס המחוזי למורים המתמטיקה בחינוך העל-יסודי, שכותרתו: "אוריינות מתמטית כמנוף ללמידה משמעותית".

  לדברי ד"ר אביב גיבלי מהמחלקה למתמטיקה, ומי  שקידם את קיום הכנס במכללה,  לעובדה שמשרד החינוך בחר במכללה כמקום שבו יתקיים הכנס יש חשיבות רבה, ולא מן הנמנע שאחרי שהכנס יסתיים יוחלט על שיתופי פעולה בתכניות שהמכללה יכולה לתרום לקידומן.


  הגיעו למרות השביתה: המורים למתמטיקה בחינוך העל-יסודי  בכנס המחוזי שקיימו במכללה

  את הכנס פתח נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק ואחריו נאם מר סלימאן סלאמה, המפקח מטעם משרד החינוך על הוראת המתמטיקה במחוז הצפון, שדיבר על יעדי  משרד החינוך במקצוע זה.  ד"ר רות רייז הרצתה על "אוריינות מתמטית" ואחרי הרצאתה התקיים פאנל בנושא "למידה מהצלחות". את הכנס נעל ד"ר גיבלי , בהרצאה שנושאה: "מתמטיקה בתיכון, באקדמיה ובחיי היום-יום".


  מעודדים  שיתוף פעולה בין המכללה לבתי הספר העל יסודיים בצפון: 
  ד"ר אביב גיבלי מהמחלקה למתמטיקה במכללה, ומר סלימאן סלאמה, המפקח המחוזי על לימודי המתמטיקה

   

   

  קרא עוד
 • שירתתם כלוחמים בשירות סדיר? תקבלו פטור מתשלום אם תבואו ללמוד במכינות

  מי ששירתו בצה"ל כלוחמים ויתקבלו ללימודים מכינות היעודיות של המכללה (מכינת קדם-הנדסה ומכינה ייעודית מחליפה בגרות) -  יהיו פטורים מתשלום שכר לימוד.  כך עולה מהחלטת הקרן להכוונת חיילים משוחררים, ששואפת לעודד אותם ללמוד לימודים אקדמיים .  

  לדברי גב' ילנה שפיגלמן, מנהלת המכינות המכללה, הזכאות נקבעת בוועדת מלגות בקרן להכוונת חיילים משוחררים, שבודקת באופן פרטני כל תלמיד שמוגש לוועדה ע"י המכינה:  " רק בוועדות נקבעת הזכאות ובמידה והמועמד היה לוחם מספיק זמן מכלל שירותו, יקבל פטור מלא ללא קשר למסמכי ההכנסות שהציג. אנו נעביר לוועדה את המסמכים הדרושים עבור כל מועמד שיבקש זאת,.  אנו מברכים על ההחלטה הזאת ומקווים שהיא אכן תוביל להגברת הרישום ללימודים אצלנו, בעיקר מקרב מועמדים פוטנציאליים שנמנעו  מכך בגלל בעיות כלכליות", דברי שפיגלמן.   

   

   

   

  קרא עוד
 • בשורות טובות: משרד החינוך אישר תקציב בסך 2,265,000 ש"ח לפעילות של נוער שוחר מדע

  בשורה משמחת לנערים ולנערות חובבי מדע מכרמיאל ומישובי הסביבה: בשבוע שעבר הודיע משרד החינוך על תמיכה כספית חסרת תקדים, בפעילות של המרכז לנוער שוחר מדע במכללה. התקציב שאושר: 755,000 ש"ח בשנה לשלוש השנים הקרובות. התמיכה ניתנת במסגרת התכנית של הממשלה לחיזוק הצפון.

   "אני שמח שממשלת ישראל בחרה בנו להיות הגוף המוביל והמשפיע ביותר באזורינו", אומר איתי מלק, מנהל המרכז לנוער שוחר מדע. "התכנית תופעל בשלוש השלוחות שהקמנו באיזור: שלוחת בראודה, שתהיה  השלוחה המרכזית, בית הספר למחוננים בנחף, והשלוחה החדשה במועצה האזורית משגב. מסגרות אלה יספקו מענה ראוי לכ-350 תלמידים מצטיינים בתכניות מקוונות שתתקיימנה בשעות אחה"צ. התלמידים יעברו תהליך מיון ואלה שיתקבלו ישלמו עבור הפעילות סכום סימלי בלבד. החינוך המדעי-טכנולוגי זו משימה לאומית שכולנו עוסקים בה מידי יום".

  מתעניינים ברישום לאחת מפעילויות המרכז לנוער שוחר מדע ? לחצו על הקישור הבא ותתרשמו מההיצע: 
  http://www.braude.ac.il/youth/academy/

  שיהיה בהצלחה !

  קרא עוד
 • רוצים לדעת עוד על המכללה ? קיראו את גיליון "ברדעת" האחרון, עם כל המידע על מה שקורה בה

  רוצים לדעת עוד על המכללה ? קיראו את גיליון "ברדעת" האחרון, עם כל המידע על מה שקורה בה

   גיליון "ברדעת", שמתפרסם פעמיים בשנה, מביא את "סיפורה של המכללה" בכל המישורים. הגיליון שלפניכם כולל ראיון מיוחד עם נשיא המכללה; מספר על הישגים ומחקרים חדשים ופורצי דרך של אנשי הסגל האקדמי,על שיתופי פעולה עם התעשייה ועל הידוק קשרים אקדמיים במישור הבינלאומי ועוד ועוד.
   
  בגרסתו המקוונת של הגיליון ניתן לדפדף בנוחיות ואף לצפות בסרטוני הוידאו שנעשו על חלק מהנושאים שמובאים בו.
   
  לקריאת הגיליון לחצו על הקישור הבא. קריאה מהנה:
   
   
   
   
   
   

   

  קרא עוד
 • עם פתיחת שנת הלימודים: חידושים ושדרוגים בתחום המחשוב במכללה

  הושלמה פריסת הרשת האלחוטית החדשה ברחבי המכללה. מעתה החיבור לרשת יתאפשר  באמצעות שם המשתמש והסיסמה האישיים (זהים לאלה שמשמשים לצורך כניסה לתחנת מידע).

  בנוסף, הושלם תהליך חידוש המחשבים וכיום  כל המעבדות מצוידות במחשבים חדשים וחזקים בעלי מסכי "22. סביבת העבודה הותקנה על מערכת ההפעלה windows 10 ובמעבדות רבות קיימת גם מערכת הפעלה נוספת של Linux (על אותו המחשב). כמו כן הוכפל קצב התקשורת לאינטרנט והוחלפו כ-30 מקרנים.

  יישר כח למחלקת טכנולוגיות מידע שביצעה את השדרוג

  קרא עוד
 • שנת הלימודים תשע"ח יצאה לדרך: הנתונים והחידושים

  שנת הלימודים  במכללה  נפתחה  כסדרה ואלפי סטודנטים שיצטרפו בשנים הקרובות לכוח המוביל של התעשייה הישראלית,ף כבשו את מדשאות הקמפוס, את כיתות הלימוד והמעבדות. מבין 930 המועמדים שנרשמו השנה, התקבלו לסמסטר החורף מעל 600 וצפויים להתקבל לסמסטר אביב מעל 150.

  לפניכם כמה נתונים וחידושים:

  כשליש מהלומדים הן נשים. הסטודנטיות בוחרות ללמוד בעיקר הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת תעשייה וניהול והנדסת תוכנה. קיימות תכניות לימוד ומלגות מיוחדות לנשים שלומדות מקצועות, שעד לאחרונה נחשבו לגבריים – כגון הנדסת מכונות והנדסת חשמל ואלקטרוניקה או הנדסה אופטית.

  • מספר הסטודנטים לתואר ראשון בהנדסה עומד על כ 2850 ואילו מספר הסטודנטים לתואר שני (מסטר) הוא כ 110 . מלבדם יש תכנית ייחודית להכשרת מורים במקצועות ההנדסה וכן מכינות קדם אקדמיות ייעודיות להנדסה.

  בשנת הלימודים הקרובה תיפתח הרשמה לתכנית ייחודית בלימודי קדם-רפואה. זהו תואר תלת-שנתי B.Sc., שמקנה כרטיס כניסה ישיר ללימודי רפואה במסלול המשך.

  קרא עוד
 • לתשומת לבכם: המכללה חסמה קבלת מיילים מהדומיין WALLA בגלל חשש להפצת ספאם

  מחלקת מערכות מידע של המכללה מבקשת להסב את תשומת לב הסטודנטים והמרצים במכללה, שבשל הפצת ספאם נרחב מהדומיין של walla נחסמים כל המיילים הנכנסים מדואר זה. עם זאת, ניתן לשלוח הודעות לכתובות מייל ב-walla.  החסימה תתבצע עד שספקי השירות יטפלו בבעיה. 

  קרא עוד
 • לראשונה בישראל: "שבוע מתמטי" לפתרון בעיות בתעשייה - צפו בסרטון

   

   כ-40 חוקרים ותעשיינים, מהארץ ומחו"ל, הגיעו לאחרונה למלון קרלטון שבנהריה, ולקחו חלק ב"כנס המידול הבינלאומי לפתרון בעיות תעשייתיות באמצעות המתמטיקה".

  הכנס, שהוא הראשון מסוגו בארץ, אורגן ע"י ד"ר אביב גיבלי, חבר סגל המחלקה למתמטיקה במכללה. " הרשת האירופאית למתמטיקה תעשייתית  שמה לה למטרה לקדם קשרי תעשיה ואקדמיה, ובכנס שיזמנו  נוצר חיבור כזה", אומר ד"ר גיבלי. " מתמטיקאים, מהנדסי תעשיה וניהול, אלקטרוניקה, מכונות, פיזיקאים ותעשיינים התחלקו לקבוצות חשיבה כדי להתמודד ביחד עם בעיות מהשטח ועם פתרונן, ובסופו של דבר היו לכנס הזה תוצאות חשובות".

  בין האתגרים איתם התבקשו צוותי העבודה להתמודד: הגדלת התפוקה והתוצרת של דגים בבריכות; תכנון קווי חלוקה של תרופות ע"י אמבולנסים; תכנון של לוחות בקרה אלקטרוניים; מיקום והקצאת תדרים לאנטנות סלולריות.


  צפו בכתבת וידאו על הכנס:

   

  בין החוקרים  שהגיעו לכנס ועמדו בראש צוותי החשיבה והמחקר: פרופ' פול הורט מדנמרק, שהציג את בעיית חלוקת התרופות, ופרופ' שחר סמורודינסקי, מאוניברסיטת בן-גוריון, שהוביל את הקבוצה שדנה בבעיית האנטנות הסלולריות.

  לדברי ד"ר גיבלי, המפגש היה מוצלח ובין החוקרים נוצר חיבור מפרה: "בסופו של יום אין ספק שהמודעות לחשיבות המתמטיקה השימושית עלתה מאוד בכנס הזה. לאור השבחים והפידבקים החיוביים שקיבלנו כבר התקבלה בקשה לארח כנס המשך בישראל גם בשנה הבאה, בתקווה שהיקף המשתתפים יוכפל ואולי אף ישולש. אני שמח שנפלה בחלקי ההזדמנות לקיים אירוע שכזה לראשונה בישראל ומודה על העזרה והתמיכה הרבה מצד הגופים הרבים בישראל ובאירופה".

  ואמנם, זה המקום להודות לכל יתר הגופים שלקחו חלק באירוע ותמכו בקיומו:  הרשת האירופאית למתמטיקה תעשייתית; משרד המדע והטכנולוגיה;  האיגוד המתמטי הישראלי; עיריית כרמיאל ועיריית נהריה.

   

  קרא עוד
 • הישג לד"ר אורי בן חנן: זכייה בפרויקט משותף עם חברת פראונהופר הגרמנית

  לאחרונה התבשר ד"ר אורי בן חנן, ראש מרכז המו"פ לרובוטיקה ואיש סגל המח' להנדסת מכונות,  כי  אושרה הצעה למחקר שהוגשה ליורקה (תכנית מהאיחוד האירופי).  את הצעת המחקר הגישה המכללה באמצעות חברת המסחור שלה, אופק אשכולות, בניהולו של ד"ר משה שביט.  ההצעה שאושרה הוגשה ביחד עם  חברת A-FORM  מגרמניה; מרכז המחקר Fraunhofer-IWU, מקמניץ, גרמניה; חברת הנרי עזריה פ.א.ל בע"מ מפתח תקווה. 


  ד"ר אורי בן חנן, מנהל מרכז המו"פ לרובוטיקה  במכללה

  "המחקר הוגש לקבל מימון הן בגרמניה והן בארץ", מספר ד"ר בן חנן. "בארץ הוגש הפרויקט לרשות לחדשנות. לאחר בדיקתה של הרשות לחדשנות אושר הצד הישראלי בהיקף 500,000 ₪,  שיתחלקו בין החברה הישראלית לבין המכללה. הפרויקט מתוכנן להימשך שנתיים, שבמהלכן נרצה לרשום פטנטים ולייצר את המערכת".

  מהי מטרת המחקר ?

  "המטרה שלנו היא  היא לפתח מערכת אחיזה מדויקת של מוצרים זעירים, בעלי עובי דופן של כמה מיקרו-מטרים. למתקן תהיה בקרת כוח אחיזה ומערכת עיבוד תמונה שתזהה עיוותים במוצר, הזיהוי יאפשר לבקר את כוח האחיזה כך שהעיוות של החומר יהיה מנימלי. בנוסף מתקן האחיזה יהיה מחובר למערכת XYZ שתאפשר למקם את החלק בצורה מדויקת במכונת העיבוד. הדרישה היא לאפשר להוציא את החלק ממכונת העיבוד לבצע בו מדידות שלא ניתן לבצע במכונה ולהחזירו בחזרה לאותו מקום במידה ויש צורך בהמשך עיבוד".

  איך יעבוד  שיתוף הפעולה בין המכללה ליתר החברות שמעורבות בפרויקט ? 

  החברה הגרמנית A-FORM מייצרת תבניות הזרקה למוצרים זעירים ומדויקים והם המקור לדרישה. במרכז המחקר של Fraunhofer-IWU בקמניץ, יש מרכז מחקר עם מכונות לביצוע מיקרו-עיבוד של חומרים שונים וכן מערכות מדידה ובקרת מיקום מדויקות. חברת הנרי עזריה פ.א.ל. בע"מ מתמחה בייצור תפסניות מדויקות מאוד, בדיוקי אחיזה של מיקרו-מטרים בודדים. אצלנו במחלקה להנדסת מכונות במכללה יש צוות של חברי סגל שמתמחים במערכות בקרה ומכטרוניקה, הם ישלבו מערכת לבקרת כוח בתפסניות של חברת הנרי עזריה פ.א.ל. בע"מ. וכן יקחו חלק באינטגרציה של התפסניות במערכת ההצבה המדויקת.


  קרא עוד
 • מעודדים איכות: המכללה העניקה 3 מלגות לימודים למפעלים מצויינים בגליל

  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, העניק שלוש מלגות לימודים מלאות, למפעלים בגליל, אשר גילו בשנה החולפת מצויינות תפעולית במסגרת התכנית למצויינות בתעשייה. את הפרסים העניק הנשיא בטקס חגיגי שהתקיים בתחילת החודש (5.7.17) בבנימינה. לאירוע, בו הוענקו "כוכבי איכות" למפעלים נוספים בגליל, הגיעו גם מר הנרי צימרמן, יו"ר התאחדות התעשיינים בצפון, מר ליאור אפלבאום, מנהל התאחדות התעשיינים בצפון, וגב' חוה שר, יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית.

  הארגונים זוכי המלגות הם: "אלפה אומגה הנדסה"; חשמל נצרת הנדסה בע"מ" וחברת "ק.א.א. הרכבות וחיווט מכשירים אלקטרוניים". האירוע, שתכליתו לקדם ולפתח את התעשייה המסורתית בצפון, התקיים בשנים האחרונות במכללה ותחת חסותה, בשיתוף הרשות לפיתוח הגליל, התאחדות התעשיינים והאיגוד הישראלי לאיכות.


  בצילום: נשיא המכללה מעניק את מלגת הלימודים בטקס "כוכבי האיכות"; לצדו מר ליאור אפלבאום, מנהל התאחדות התעשיינים בצפון וגב' חוה שר, יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית (צילום: ליאור רחמני).

  "אנו במכללה פועלים במשנה מרץ לשידרוג הפריון בתעשייה המסורתית", אמר באירוע פרופ' מהרשק. "אנו מאמינים ביכולות התעשייה בגליל ומשתפים איתה פעולה במישורים שונים. בין היתר, נשלחים סטודנטים שלנו להתמחות במפעלי תעשייה, ואגב כך הם תורמים מהידע - שצברו במהלך לימודיהם - לשפור תהליכים באותם מפעלים. נוצר כאן WIN-WIN-WIN SITUATION, וכולם יוצאים נשכרים: המפעל, הסטודנטים והמכללה, המתברכת בעוד ועוד בוגרים המשתלבים במהפכה התעשייתית הרביעית המאפיינת את המאה ה-21. לפני כשנה וחצי כונן המכון לפריון בתעשייה - במסגרת "אופק אשכולות" חברת היישום של המכללה. המכון תורם תרומה חשובה למפעלי הצפון, ובפרט למפעלי התעשייה המסורתית, אשר כה זקוקים לתגבור של מחקר ופתוח".


  מרימים כוסית למען האיכות והמצויינות בגליל:  פרופ' אריה מהרשק; גב' חוה  שר; מר ליאור אפלבאום; מר הנרי צימרמן
  (צילום: ליאור רחמני).


  לדברי גב' חוה שר, יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית, הרציונל המרכזי הוא לנצל הניסיון שנצבר בתעשייה לשם קדום מפעלים קטנים ובינוניים בצפון הארץ, ופתוח את כושר תחרותם: "התכנית שלנו מספקת מסגרת תומכת לארגונים במסעם הארוך ובחתירתם למצוינות; היא תומכת בארגונים באמצעות התאמת תהליכי הניהול, הפיתוח, השירות, האיכות וניהול הפרויקטים לצרכים המיוחדים של כל ארגון, תוך שימוש בשיטות ובמודלים מיטביים. עבור ארגוני הצפון זו הזדמנות לשיפור רב-מימדי בתחומי המצוינות, האיכות והחדשנות המהווים תנאי בסיס להצלחה עסקית ולשרידות בעולם תחרותי. הקשר ושתוף הפעולה בין האקדמיה והתעשייה בצפון מהווים נדבך חשוב בתכנית, ולמכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, תרומה ארוכת שנים להצלחתה. ברצוני להביע תודה והערכה מיוחדת לחברת רפאל בע"מ, המעמידה לרשותנו חונכים ומעריכים מתנדבים לאורך כל שנות קיום התוכנית, ומשלבת את הפרויקט שלנו במחויבותה החברתית", דברי שר.

  יצויין, כי התכנית, שיצאה לדרך בשנת 2006, מובלת ע"י התאחדות התעשיינים בישראל (מרחב צפון), האיגוד הישראלי לאיכות, משרד הכלכלה והתעשייה, רפאל וארגונים נוספים. בשנים האחרונות התקיים טקס חלוקת התעודות והמלגות במסגרת כנס האיכות של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה.  קרא עוד