חדשות

 • מחזור 22: עוד 443 מהנדסים חדשים בדרך לתעשייה

  בראשית יולי (3.7.2018) קיבלו  443 בוגרי המחזור ה-22 של המכללה  את תעודות התואר בוגר בהנדסה (B.Sc) בטקס חגיגי ומרגש, במעמד ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר; סגניתו ,שולה כהן; נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק והמנכ"ל, אחיאב גולן, וכמובן אנשי הסגל האקדמי וראשי מחלקות הלימוד.  בטקס הוענקו תעודות גם ל 30 בוגרי תואר בהוראת המתמטיקה והמדעים ול-12 בוגרי לימודי חו"ל.


  נאום נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, בטקס הענקת התארים, יולי 2018

  בדברים שנשא, ציין  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, כי בישראל קיים מחסור של למעלה מ-12000 מהנדסים, ובמכללה האקדמית להנדסה בראודה מסמיכים כ-500 מהנדסים מידי שנה. "מאז הקמתה הצמיחה המכללה קרוב ל-8000 מהנדסים", אמר פרופ' מהרשק. "מדובר על השפעה של ממש ברמה הלאומית על ההשכלה, הכלכלה, התרבות והחברה בארץ, ובגליל בפרט. הבוגרים מגיעים לעמדות מפתח בתעשייה וחלקם ממשיכים באקדמיה, בארץ ובחו"ל, לתארים מתקדמים והיום הם דוקטורים ופרופסורים. אנו במכללה מעצבים דמות בוגר היודע לזהות בעיות, לטפל בהן בגישה רב תחומית ולהציע פתרון הנדסי מחוץ לקופסא. עליכם, בוגרים יקרים, יהיה לעשות שימוש ביכולות אותן רכשתם בתקופת הלימודים ולהמשיך וללמוד לכל אורך הקריירה המקצועית שלכם. אני מאחל לכולכם בהצלחה".


  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, מברך את המהנדסים החדשים, בוגרי המחזור ה-22 של המכללה

  גם ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, ברך את הבוגרים במלים חמות: "אתם גאווה למדינת ישראל. הוכשרתם לתעשייה שהיא הדופק האמתי של המדינה ועליכם היא נשענת ותישען גם בעתיד, לכן יש לכם אחריות רבה. אין גאה ממני לסייר במפעלים, לא רק באזור כרמיאל, ולפגוש את בוגרי המכללה. אני מאחל לכם הצלחה בכל מה שתעשו ושתזכרו תמיד שאתם בשליחות חשובה". 

  בשם הבוגרים בירכה כרמל אבני, בוגרת התכנית להנדסת תוכנה ומסלול מצוינות: "מהחוויה שלי כסטודנטית במכללה, גיליתי מערך עזרה ותמיכה נרחב למען הסטודנטים. התמיכה הזו העצימה בי יכולות שלא הכרתי ואני בטוחה שיש עוד רבים כמוני. ברצוני להודות בשמי ובשם כלל הבוגרים לכל מי שעזר לנו להגיע למעמד הזה. תודה רבה על חוויית לימוד משמעותית ומקצועית, על מתן העזרה מעבר לשעות הלימוד וההרגשה שכל אחד חשוב וכי אנחנו לא עוד מספר. תודה רבה לכולם ובהצלחה לכולנו בהמשך הדרך".

  צפו בקטע מנאומה של הבוגרת המצטיינת כרמל אבני, שדיברה בטקס בשם הבוגרים  את רשימות הבוגרים מובילה המחלקה להנדסת תוכנה עם 125 בוגרים ובוגרות, 98 מהם בהנדסת תוכנה והשאר- בהנדסת מערכות מידע; אחריהם – הנדסת מכונות עם 108 בוגרים ובוגרות; בהנדסת חשמל 82 בוגרים ובוגרות; בהנדסת תעשייה וניהול 75 בוגרים ובוגרות; בהנדסת ביוטכנולוגיה 47 בוגרים ובוגרות; 4 בוגרים בהנדסה אופטית ושניים במתמטיקה שימושית. מבין כלל הבוגרים 58 סיימו בהצטיינות ו-8 בהצטיינות יתרה.

  עד כה הכשירה המכללה בעשרים ושניים המחזורים 7,580 בוגרים ובוגרות לתואר "בוגר במדעים" B.Scובשש השנים האחרונות הכשירה 261 בוגרים לתואר "מוסמך במדעים" M.Sc בשישה מחזורים.

  "

  קרא עוד
 • הנדסה מוכוונת קהילה: על הכנס הייחודי שהציג פתרונות הנדסיים לאנשים עם מוגבלויות

  בעתיד הלא רחוק יוקם  בקמפוס המכללה מרכז ידע הנדסי, ייחודי מסוגו בארץ, שיהיה רב-תחומי באופיו ויתמקד בתחום השיקומי ובמציאת פתרונות הנדסיים לבעלי צרכים מיוחדים. על היוזמה החשובה, שעשויה לשפר את חייהם של אלפי בעלי מוגבלויות מכל רחבי הארץ, הוכרז במהלך כנס "הנדסה מוכוונת קהילה", שהתקיים החודש (יוני) בקמפוס. המרכז ישלב את יכולות המחקר והפיתוח של הסגל האקדמי והסטודנטים, עם הידע שנצבר במוסדות טיפוליים וארגונים העוסקים בשיקום ובסיוע. את הכנס הנחתה ליהיא לפיד, אם לילדה בעלת צרכים מיוחדים, והשתתפו בו אנשי אקדמיה ומחקר, אנשי מערכת הבריאות ובתי חולים, ונציגים מבתי אבות, מרכזי תעסוקה, מרכזים לגיל הרך, בתי ספר ועוד.

  צפו בכתבת וידאו על כנס הנדסה מוכוונת קהילה:

  "אורחים המבקרים במכללה מביעים התפעלות רבה מהמעבדה להנדסה שיקומית והנעשה במסגרתה, ואנו נמשיך לפתחה לרמת מוקד ידע ארצי" אמר פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, בפתח הכנס.  בהמשך התקיימו שתי הרצאות מליאה מאת ד"ר ליאור חביב, שהפך למשותק בעקבות תאונה וכיום עובד כמהנדס שמתמקד בפיתוח טכנולוגיות מסייעות לאנשים עם מוגבלויות; הרצאה נוספת נתן הפיזיותרפיסט אסף פומפן ממרכז השיקום של בית החולים בנהרייה, בנושא שילוב כוחות בין האקדמיה, המטופלים והצוות המטפל. 

  צפו בליהיא לפיד, מנחת הכנס, מדברת על חשיבותו ועל התרשמותה מהמכללה:

  את הכנס הובילו ד"ר אורית בראון בנימין, שמרכזת במכללה את לימודי הביומכניקה במסגרת המחלקה להנדסת מכונות, ואורנית בר-זית, מובילת פרויקט "מהלב", שמתקיים מזה כמה שנים ותכליתו המצאת פתרונות הנדסיים לאנשים עם מוגבלויות. בכנס דנו בצורך ליצור תשתית רב-תחומית למציאת פתרונות לצרכים שעולים "מהשטח", עבור אנשים עם מוגבלויות ובעלי צרכים מיוחדים.

  בחלקו השני של הכנס התקיים פאנל בהשתתפות בוגרי המכללה, שביצעו במסגרת הקורס "ביוכמניקה שיקומית" פרויקטים מיוחדים עבור אנשים עם מוגבלויות. "זה תהליך שכולם מרוויחים ממנו – המטופלים שמקבלים מענה לבעיה ספציפית, המטפלים שמקבלים מוצר עזר לטיפול והסטודנטים במכללה שלומדים כיצד לגשת לאתגר הנדסי ולתת לו פתרון מההתחלה ועד הסוף, כאשר הלקוח הוא שותף מלא בכל התהליך. אנחנו שואפים להכשיר במכללה מהנדסים בעלי מודעות, אחריות חברתית ואמפטיה לשונה,  ובכנס הזה אנחנו יכולים להתרשם מהתוצאות המרשימות", אומרת ד"ר בראון בנימין, שמרכזת את התחום במכללה.

  לדברי אורנית בר-זית, אמנם קיימים היום  מוצרי מדף רבים התומכים בתפקוד היומיומי של אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים, אבל אלה אינם נגישים לכלל האוכלוסייה הזקוקה להם משתי סיבות עיקריות: עלותם הגבוהה והעובדה  שהם אינם מותאמים אישית לצרכי הלקוח, ולא  פותרים לו את בעייתו הנקודתית: "הרצאות הכנס הציגו את צרכי הלקוח אל מול הקושי ביישום פתרונות מתאימים ולקראת סיומו קיימנו  מפגשים רב-תחומיים סביב שולחנות עגולים, במטרה למפות את הצרכים ולבנות שיתופי פעולה עתידיים.  אנו מאמינים כי תוצאות השיח יהיו חלק מהבסיס הנדרש להתנעת שיתופי פעולה בפרויקטים עתידיים ומיקוד הצרכים יסייע בפיתוח פתרונות בעלי אופי אוניברסלי".   קרא עוד
 • יו"ר התאחדות התעשיינים בישראל: המכללה נמצאת Far Away לפני כולם

  "הייחודיות של המכללה ביחס למוסדות אקדמיים אחרים שמכשירים מהנדסים, מתבטא בשיתוף הפעולה שיש לה עם התעשייה ובכך שבוגריה יודעים מה לעשות עם הידע המעשי שצברו. בעניין  זה המכללה נמצאת far away לפני כולם", את הדברים אמר יו"ר התאחדות התעשיינים בישראל, מר שרגא ברוש, בכנס תעשייה אקדמיה ה-8 שהתקיים במכללה. 

  צפו בקטע וידאו מנאומו:

   

  קרא עוד
 • כנס האיכות ה-10 של הצפון התקיים במכללה בסימן 70 שנים למדינת ישראל

  כנס האיכות "הלכה ומעשה" העשירי התקיים השנה בסימן 70 שנה למדינת ישראל, בהשתתפות אנשי תעשייה, אקדמיה וממשל, שהאזינו להרצאות בהיבטים שונים של הבטחת האיכות והבטיחות בייצור התעשייתי ובכלל, ביניהם: ניהול האיכות בעידן טכנולוגיית סייבר, חדשות מחקר בתחום הנדסת איכות, איכות קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות, ניהול סיכונים ומניעת טעויות אנוש ועוד.

  בכנס השתתפו המומחים הבינלאומיים: פרופ' סטפן שטיינר, ראש המחלקה לסטטיסטיקה ומדע אקטוארי ומנהל קבוצת המחקר הסטטיסטי העסקי-תעשייתי באוניברסיטת ווטרלו בקנדה, ופרופ' גלית שמואלי מהמכון למדעי השירות באוניברסיטה הלאומית צינג הואה (NTHU) בטייוואן.

  צפו בכתבת וידאו על הכנס:

  פרופ' שמואלי, חוקרת בתחום ה- Behavior Big Data, כריית נתונים לשם ניתוח עסקי, איכות המידע והחיזוי, ויישום של כלים אלו בהנדסת איכות, ריתקה את משתתפי הכנס בהרצאתה בנושא:"Behavioral Big Data: Why Quality Engineers Should Care?", שהאירה את נושא המידע הנאסף על כל אדם ואדם על ידי המכשירים האלקטרונים אשר בהם הוא משתמש ומהם השימושים שנעשים במידע זה. בהמשך הנחתה יחד עם פרופ' רון קנת סדנה שעסקה באיכות המידע שחברות וארגונים יכולים לאסוף על עצמן ומה ניתן להפיק מנתונים אלו.

  פרופ' שטיינר, חוקר בעל שם בינלאומי בתחום של שימוש במדע נתונים לשם שיפור שירותים רפואיים, תהליכים תעשייתיים ועסקיים, הרצה בנושא: "Use of baseline data in quality problem solving".

  יו"ר הכנס, פרופ' אמיל בשקנסקי, מרצה בכיר במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ומומחה לשיטות ניהול איכות סטטיסטיות, מציין כי הכנס היווה מפגש המשלב הקניית ידע מקצועי והחלפת דעות בין עמיתים למקצוע מהתעשייה, האקדמיה מוסדות וארגונים שונים במדינה, במיוחד בנושאים המאפיינים ארגוני פיתוח, ייצור ושירות בפריפריה.  "ישראל היא מדינה עתירת הישגים בכל תחום מתחומי החיים", אמר פרופ' בשקנסקי. "דומה שלאחר שבעה עשורים הפכנו לנושאי דגל בין אומות העולם ולא בכדי מדינות רבות מביטות כיום על ישראל בהשתאות ובהתפעלות - הפכנו מודל לחיקוי. לא ניתן להפריד בין הישגים מרשימים אלה לבין המושג 'איכות', שמגלם בתוכו השקפת עולם ודרך חיים, ואשר כנס ממשיך לקדם, להשריש ולהפנים ביתר שאת". 

  עוד הוסיף פרופ' בשקנסקי כי: "על מנת להתמודד עם שוק בינלאומי תחרותי ודרישות איכות ובטיחות הולכות וגוברות, יש להטמיע שיטות ניהול והנדסת איכות וניהול סיכונים מתקדמות. לא מעט אנשים בישראל מפתחים ומיישמים שיטות חדשות לקידום נושאים אלו והכנס היווה במה להחלפת רעיונות חדשים בין העוסקים בתחום".

  במסגרת הכנס התקיים טקס חגיגי, שבו הוענקו "כוכבי איכות" ומלגות במסגרת התכנית לעידוד המצוינות בתעשייה בצפון ע"ש דני רוזוליו ז"ל לשנת 2017-2018.
   

  קרא עוד
 • מאות הגיעו לכנס תעשייה-אקדמיה ע"ש פרופ' יוחנן ארזי - צפו בוידאו

  הצלחה לכנס תעשייה–אקדמיה ה-8 ע"ש פרופ' יוחנן ארזי ז"ל, נשיאה השלישי של המכללה, שהתקיים השבוע במכללה (25.4.2018). מאות מהנדסים, יזמים, אנשי תעשייה ואקדמיה, הגיעו לכנס שהתמקד השנה באתגרים ובהזדמנויות שגלומים במעבר מתעשייה מסורתית לתעשייה חכמה (תעשייה 4.0) - נושא שנמצא בראש סדר העדיפויות של התעשייה הישראלית. בין המשתתפים: נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, ומנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון 
   
  בדברים שנשא, ציין פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, כי המכללה כרתה ברית עם התעשיינים ושילבה את יו״ר מרחב צפון של התאחדות התעשיינים במוסדות המנהלים של המכללה. "התעשיינים הם חלק בלתי נפרד מהמכללה – הם היו שותפים לארגון הכנס, הם מרצים בתחומים שונים ומלווים את האקדמיה בהצעות ורעיונות לתכנית הלימודים, כך שהבוגרים שלנו יוכלו לתת מענה לבעיות בתעשייה", אמר הנשיא. "אנחנו גאים ב- DNA של המכללה, שהיא המוסד האקדמי היחיד במדינת ישראל שחרט על דגלו את השבחת הפריון בתעשייה המסורתית. נמשיך לייצר בוגרים שיודעים לבצע פתרונות ראויים בתעשייה".
   
  לדברי ד"ר משה שביט, מנכ"ל אופק אשכולות – חברת היישום של המכללה ויו"ר הכנס, המהפכה התעשייתית הרביעית שמתקיימת ממש עכשיו מציבה אתגרים רבים בצד הזדמנויות גדולות לשיתופי פעולה בין אקדמיה לתעשייה ופיתוח סטרטאפים לטובת המשק.
   
  צפו בסרטון וידאו שמספר את סיפור הכנס:
   
   
  במסגרת המושב הראשון בכנס, התקיימה הרצאת מליאה מפי נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שעסקה בתעשייה החכמה והשפעתה על הפריון והתחרותיות. בדבריו ציין ברוש כי השקעה בכח אדם ברמה גבוהה, חדשנות ומעבר לתעשייה 4.0 ישפרו את כושר התחרות של התעשייה הישראלית בשוק הגלובלי. "אם לא נשכיל לייצר פה כח אדם ברמה הכי טובה שאפשר, פשוט אין לנו סיכוי! אנחנו חייבים להגדיל את הפריון. לא חשוב איזו מכונה תקנו, כמה שהיא תהיה חכמה, מתוחכמת ומהירה, ללא כח אדם מתאים אי אפשר יהיה להפיק ממנה את המקסימום. אני מאוד מקווה ששיתוף הפעולה של התעשייה עם האקדמיה וגם עם משרד החינוך יעזור לנו להגיע מהר ליעדים אלו. הייחודיות של המכללה האקדמית להנדסה בראודה זה שיתוף הפעולה עם התעשייה, כדי להפוך בסופו של דבר את הידע האקדמי למעשי. לכן אנחנו אוהבים לקלוט כח אדם מהמוסד הזה, כי אנחנו יודעים שאנחנו מקבלים את שני הדברים יחד- ידע ופרקטיות. אני חושב שבהיבט של הקניית ידע וניסיון מעשי, המכללה הקדמית בראודה נמצאת לפני כולם".

  מימין לשמאל: פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה; שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים; ד"ר משה שביט, יו"ר הכנס; הנרי צימרמן, יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב הצפון
  קרא עוד
 • 'המרגל הקופץ' וגלאי התנועה: צפו בפרוייקטים המצטיינים לשנת 2018

  כמידי שנה בכנס תעשייה אקדמיה של המכללה מחולקים פרסים  לפרוייקטים מצטיינים שעשו סטודנטים במכללה בשנה החולפת. השנה זכתה בפרס הראשון בת-אל תייר, בוגרת התכנית לתואר שני בביוטכנולוגיה. נושא הפרויקט שלה: הערכה של טכנולוגיה חדשנית להעשרת תאי דם אדומים עובריים שמקורם בדם האם, לצורך אבחון גנטי טרום-לידתי. הפרויקט בוצע בחברת ביוספ הממוקמת במרכז הרפואי זיו בצפת. את תקציר הפרויקט לא נוכל להציג להלן בסרטון וידאו, מאחר והחברה שבה בוצע הפרויקט בקשה לשמור על סודיות מסחרית.
   
   בפרס השני זכה יהונתן שבבו, בוגר המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שתכנן מערכת בקרה לרובוט זעיר שקופץ כמו חגב, עם אפשרות לקבוע מראש את התנועה שלו,  את מספר הקפיצות והכיוון של כל אחת מהן, וכמובן שאת היעד הסופי. 
   
  בפרס השלישי זכה יצחק סולומון, גם הוא סטודנט להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שתכנן מערכת אופטית למעקב וצילום של גוף בתנועה. הפרוישט שלו זכה במקום השלישי;
   
  לצפיה בפרויקט של הסטודנט יהונתן שבבו - "החגב המכני" תופס גובה:
     לצפייה בסרטון על הפרוייקט של יצחק סולומון - מערכת למעקב אחרי גוף בתנועה:

   

   

   

  קרא עוד
 • מיטב החברות במשק השתתפו ביריד התעסוקה של המכללה

  מאות סטודנטים לקחו חלק ביריד תעסוקה שנערך במכללה, בהשתתפות 31 חברות מובילות וביניהן: רפאל, אלביט, Ness, עמיעד, TDK, שטראוס, אסם, Matrix, נטפים, Western Digital, קולקטיב אימפקט, KLA-Tencor, אפימילק, ישקר ועוד.

  יריד התעסוקה השנתי הוא שיאו של פעילות המרכז לפיתוח קריירה בדקנט הסטודנטים. ביריד ניתנת לסטודנטים ולבוגרים הזדמנות להכיר מגוון חברות ותפקידים, כל אחד בתחום לימודיו, וליצור קשר ראשוני עם המעסיקים שמשתתפים ביריד. המעסיקים שהשתתפו ביריד חלקו שבחים לצוות על הארגון ואיכות המועמדים שהגיעו להתראיין. בסופו של יום כל מעסיק יצא עם רשימת מועמדים למשרות לטווח הקצר והארוך.


  המעסיקים פרגנו לאיכות הסטודנטים ובוגרי המכללה ויצאו מיריד התעסוקה עם רשימות של מועמדים להעסקה

  לדברי דקנית הסטודנטים, ד"ר תמר גדריך, הבחירה של המעסיקים לחזור ולהשתתף ביריד לצד חברות חדשות שמצטרפות בכל שנה, מהווה את ההוכחה לאמון שהם נותנים באיכות ההכשרה האקדמית והיישומית שמעניקה המכללה ללומדים בה ולארגז הכלים של הבוגר היוצא משעריה. "אין תחליף לאפשרות למפגש ראשוני בין מראיינים ומועמדים ולהתנסות בחוויה. אני גאה שהמכללה מאפשרת התנסות זו כחלק מהכישורים שאנו מציידים את בוגרינו", דברי ד"ר גדריך.

  זה המקום להזכיר שהמרכז לפיתוח קריירה בדקנט הסטודנטים פועל לאורך כל השנה בסיוע לסטודנטים בתחום התעסוקה: בניית מסלול קריירה, תהליכי יעוץ קריירה פרטניים, סדנאות והרצאות בתחום, ובנוסף מעמיד לרשות הסטודנטים והבוגרים פורטל משרות, המסייע באיתור מקומות לסטאז' ולעבודה.


  קרא עוד
 • קול קורא להגשת מועמדות לוועדת השקעות

  ועדת איתור מטעם המכללה מזמינה אנשים מן הציבור, בעלי היכרות וניסיון מתאימים בשוק ההון, להציע מועמדותם לחברות בוועדת ההשקעות של המכללה. תנאי הסף לקבלה:

  1.בעל תואר אקדמי רלבנטי ממוסד להשכלה גבוהה (כלכלה, מנהל עסקים וכד'), ו/או:
  2.בעל רישיון רו"ח בישראל, ו/או:
  3.בעל רישיון ניהול תיקי השקעות.
  4.לא הורשע בעבירה שיש עמה קלון.

  הגשת מועמדות תיעשה בצירוף כל המסמכים הבאים:
  קורות חיים, צילום תעודות להוכחת קיום תנאי הסף, כן יש לפרט או לצרף אסמכתאות ביחס להיקף הניסיון וההיכרות עם שוק ההון

  המעוניינים להגיש מועמדותם יפנו לגב' רויטל הרוש, לכתובת revi@braude.ac.il

   

   

  קרא עוד
 • האם אנו בעיצומה של מהפכה טכנולוגית או שמדובר במהפכה חדשה? פריצת הדרך שמעבר לפינה - העברת אנרגיה באמצעות אור

  לאחרונה התפרסמו בתקשורת ידיעות כי צה"ל עושה שימוש במערכת אלקטרו-אופטית מתקדמת לטיפול בבעיית העפיפונים ובלוני התבערה באזור עוטף עזה וכי חברה סינית פיתחה רובה לייזר. עד לא מזמן, ידיעות מסוג זה היו נשמעו לנו כמו מדע בדיוני, אך פרסומים אלו מצטרפים לידיעות נוספות בשנים האחרונות ,המצביעות על מגמה הולכת וגוברת של שימוש ברכיבים אופטיים מתקדמים במערכות עתירות טכנולוגיה רבות. כיום ניתן למצוא רכיבים אלו במגוון שימושים - החל מטלפונים ניידים, דרך מערכות חכמות בתעשיית הרכב ועד ציוד צבאי חדשני וטכנולוגיות המותקנות במעבורות חלל.

  השימוש הנרחב ברכיבים האופטיים המתקדמים יצר דרישה גוברת למהנדסים מומחים בתחום האופטיקה היישומית, בעלי ידע ייחודי בתחומים כמו אלקטרו-אופטיקה ומכנו-אופטיקה, שיספקו רעיונות חדשים ומקוריים. מחמת המחסור במהנדסים מומחים נאלצה התעשייה להכשיר פיזיקאים ומהנדסים מתחומי הנדסה שונים, באמצעות תכנית הכשרה קצרה וייעודית, אולם לאור הפיתוח המואץ בתחום פתרון זה אינו מספק עוד. לפני מספר שנים השיקה המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל תכנית לימודים ייחודית לתואר בוגר במדעים (B.Sc) בהנדסה אופטית, הנותנת מענה איכותי לצרכי התעשייה. התכנית מקיפה את כל קשת המקצועות בתחום האופטיקה היישומית ומאפשרת העמקה בתחומי התמחות.

  ראש המחלקה לפיזיקה ולהנדסה אופטית, ד"ר שמשון קלוש, אומר: "קיים מחסור גדול במהנדסים בתחום האופטיקה, הן לתעשיות גדולות העוסקות בתחום והן לחברות קטנות וחברות הזנק הזקוקות למהנדסים אופטיים לפיתוח מוצריהן. התכנית מעניקה רקע, ידע וכלים ברמה גבוהה ומעמיקה, המאפשרים השתלבות מהירה בתעשייה עתירה בטכנולוגיה. כבר במהלך הלימודים עוברים הסטודנטים התנסות במעבדות ופרויקטים הלכה למעשה כפי שהם יבצעו במהלך עבודתם בתעשיות השונות ומבצעים התמחות בתעשייה (סטאז') כחלק מתכנית הלימודים, מה שיאפשר השתלבות בעבודה באופן מיידי".

  ד"ר קלוש מסביר כי אנו נמצאים בעיצומה של מהפכה, בה העולם עובר משימוש באנרגיית חשמל לשימוש באנרגיית אור. "כבר כיום כל טכנולוגיות המידע עוברות מחשמל לאופטיקה. למעשה כל תקשורת שאנו מכירים שאינה פיזית (כבלים וכו') עוברת באור. השלב הבא, שיהווה פריצת דרך אמתית ונמצא ממש מעבר לפינה הוא העברת אנרגיה באמצעות אור. ניתן כבר לראות את הניצנים בתעשיות הרכב והתעופה, שם נעשה שימוש באנרגיית האור להפעלת כלים שונים. אני מעריך שבתוך 40-50 שנים כל האנרגיה תעבור באמצעות אור" הוא מציין.

  אם נביט סביבנו, נראה שהערכותיו של ד"ר קלוש מתממשות ברגעים אלו ממש בכל תחום בחיינו: הבתים שלנו הופכים ל"חכמים" ועוברים לשימוש בתקשורת אלחוטית ללא כבלים, המכוניות שלנו מצוידות בעוד ועוד אמצעים אופטיים מתוחכמים, מכשירי הטלפון הנייד שלנו יכולים לבצע מגוון פעולות מתקדמות באמצעות שימוש בטכנולוגיית Wi-Fi ו- Bluetooth, הרופאים שלנו משתמשים בלייזר למגוון טיפולים וניתוחים חדשניים ואפילו חנויות בקניון יודעות לזהות אותנו ולשלוח הודעות וואטסאפ עם מבצעים והטבות. כל אלו עושים שימוש בטכנולוגיות אופטיות מתוחכמות ורכיבים אופטיים חדשניים.

  "מהנדס אופטי יכול לעבוד בהמון תחומים", אומר ד"ר קלוש. "בתחום הטכנולוגיות הרפואיות, בחברות ביטחוניות, בתעשיית ההייטק והמחשוב, בתחום התקשורת ולמעשה בכל תעשייה המתאימה את עצמה לעידן החדש של המהפכה התעשייתית הרביעית המתרחשת עתה". ואכן,  מקבלת המחלקה להנדסה אופטיקה במכללה האקדמית להנדסה פניות רבות מחברות המבקשות להפנות אליהן סטודנטים ובוגרים, כמו גם בקשות למתן קורסים בנושאי אופטיקה שונים לעובדי החברה. "הבוגרים שלנו עובדים בחברות מובילות כמו אלביט, רפאל, אינטל, NOVA, Applied Materials, Tencor KLA, אופגל ועוד. מיד עם סיום הלימודים הם 'נחטפים' ומביאים לנו גאווה רבה", מסכם ד"ר קלוש בסיפוק.

  התוכנית מאושרת ע"י העתודה האקדמית.  לקבלת פרטים נוספים ולהרשמה לתכנית, הכנסו לקישור הבא: 

  https://www.braude.ac.il/Campaign/?ref=OutbrainOptit&type=1&slidenum=9

   


   

  קרא עוד
 • להוביל זאת מומחיות: מדוע כדאי ללמוד תואר שני יישומי בהנדסה ?

  מרבית בוגרי מקצועות ההנדסה בישראל נקלטים בתעשייה במהירות והביקוש להם --במגמת עלייה עקבית. במרוצת השנים, ככל שמהפכת התעשייה החכמה ( 4.0 industry ) משתרשת בארץ, גובר הצורך במהנדסים בעלי ידע נרחב ורב-תחומי, כזה שהתואר הראשון אינו מספק. מהנדס שרוצה להתקדם, להוביל תהליכים, להשתלב בתפקידי מפתח משפיעים צריך להתקדם לתואר שני יישומי – משם השמיים הם הגבול.

  על מנת להוביל קבוצה, צוות או פרויקט בתעשייה החכמה - צריך להיות מומחה, ולא רק בזכות הוותק בעבודה. אין ספק שמהנדס ותיק מכיר היטב את תפקידו, וצבר ניסיון לא מועט במהלך עבודתו, אך מה עם למידה מניסיונם של אחרים בצד העמקת הידע, גישה למודלים עדכניים? הלומד צובר ידע בדיסציפלינה שלו אך גם בתחומים נוספים מקנים לו ראייה מערכתית וכלים הנחוצים לתפקידים מגוונים, בכירים ומתגמלים יותר בגמר לימודיו.

  במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל ממלאים את הדרישה ל"מומחים" וכבר מאות בוגרים יצאו ממנה בשש השנים האחרונות. חמש תכניות לימוד לתואר שני (.M.Sc) נפתחו במכללה באישור המל"ג:  הנדסת מערכות, הנדסת מכונות, הנדסת תוכנה, הנדסת תעשייה וניהול וביוטכנולוגיה. "אנחנו מקבלים על פי רוב מהנדסים, אשר צברו ניסיון מקצועי-טכנולוגי נרחב בתעשייה", אומר פרופ' שוקי דרור, ראש התכנית ללימודי תואר שני בהנדסת מערכות. "המתקבלים לתוכנית זוכים להכשרה ממיטב אנשי הסגל, רובם בעלי תואר שלישי, שעבודתם האקדמית-מחקרית מושתתת על ידע עדכני".

  במקומות עבודה רבים מסלול הקידום כולל לימודי תואר שני על חשבון המעסיק, במטרה להקנות לו מטעני ידע הנדרשים לתפקידי הובלה בארגון. במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה מכשירים את הסטודנטים לתואר שני יישומי ובמסגרת עבודת הגמר הם מבצעים בארגון בו הם מועסקים או באחד המפעלים העובדים בשת"פ עם המכללה (במסגרת מרכזי המו"פ שלה) פרויקט הנדסי משמעותי המגלם את מה שנלמד.

  לבוגרי תואר שני יישומי .M.Sc יש יתרון מובהק על פני מהנדסים אחרים. מסביר אלכס זיבנברג, בוגר המכללה, מנהל מחלקה בחטיבת פיתוח של ישקר: "כבוגר הנדסת מכונות בתואר הראשון, בחרתי ללמוד הנדסת מערכות בתואר השני וזה תרם רבות לקידום המקצועי שלי ומידי יום אני מיישם את הידע שצברתי".

  ירון שאף, גם הוא בוגר מכללה, משוכנע שעשה את הצעד הנכון כשבחר תואר שני יישומי בהנדסת תוכנה: "אלה היו שנתיים מאתגרות שהעשירו את הידע שלי ופתחו בפניי הזדמנויות להתמודד על משרות בכירות ומתגמלות הרבה יותר מאשר בוגר תואר ראשון", אומר שאף. "במהלך הלימודים פגשתי אנשי מקצוע רבים ובעלי ניסיון מוכח וחלקנו את הידע העדכני ביותר שבעולם התוכנה, שהוא כידוע דינאמי מאוד. כולנו יצאנו נשכרים".

  לימודי תואר שני עלולים להיות מאתגרים יותר מלימודים לתואר ראשון, ולו רק בגלל שהסטודנטים כבר נמצאים כבר בשלב אחר בחייהם: עובדים בתעשייה ונדרשים לשלב עבודה, משפחה ולימודים. לפיכך, הם זקוקים לתנאים מאפשרים כדי לצלוח את הדרך אל התואר הנכסף; לפיכך הלימודים מותאמים לאנשים עובדים (לימודי ערב ולימודים ביום שישי) ובעיקר- עם תשומת מיוחדת ואישית ותמיכה נקודתית, ככל שנדרש.

  לרישום ולפרטים נוספים:
  https://www.braude.ac.il/Campaign/?ref=MSC_outbrain&type=1&slidenum=2   

  קרא עוד