חדשות

 • אות מגן מילואים הוענק למכללה על יחסה לסטודנטים המשרתים במילואים

  ביום שני  (15.5.17), במעמד שר הביטחון - מר אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל - רא"ל גדי איזנקוט וקצין מילואים ראשי - תא"ל הושע פרידמן בן שלום, התקיים בבסיס המטה הכללי בקריה בתל אביב ערב הוקרה למפקדים מצטיינים במערך המילואים והענקת אות מגן מילואים לארגונים, מעסיקים ומוסדות להשכלה גבוהה כאות הוקרה על תמיכתם בעובדים ובסטודנטים המשרתים במילואים.

  המכללה זכתה באות באות מגן מילואים לשנת 2017, לצד 3 מוסדות אקדמיים נוספים. זאת, כהערכה למאמציה הרבים והשקעתה בסטודנטים המשרתים במערך המילואים. בשם המכללה, קיבלה את המגן דיקנית הסטודנטים, דר' תמר גדריך בנוכחות פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, מר אחיאב גולן, מנכ"ל המכללה; מתן מדר, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה וסגנו נדב בנו.


  ד"ר תמר גדריך, דקנית הסטודנטים, במעמד קבלת אות מגן מילואים למכללה

  אות מגן מילאים הוענק למכללה הודות  להתייחסותה המתחשבת במשרתי המילואים הן בפן האקדמי והן בפן החומרי. לדברי המנכ"ל, מר אחיאב גולן, המכללה מקצה משאבים בסדר גודל  שנתי של כ-100 אלף ₪, עבור עזרים, הטבות, הקלות, שיעורי עזר ועוד. "במכללה לומדים כ- 300 משרתי מילואים, מתוכם עשרות מן המערך הלוחם. ללא קשר להוקרה ולאירוע, נמשיך לתמוך ככל שיתאפשר בציבור היקר של משרתי המילואים", דברי גולן.


  נציגי המכללה  באירוע החגיגי:  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק (במרכז); מנכ" ל המכללה, מר אחיאב גולן,  (משמאל); דקנית הסטודנטים, ד"ר תמר גדריך (מימין) וביניהם נציגי אגודת הסטודנטים, מתן מדר ונדב בנו  הטבות משרתי המילואים במכללה כוללות בחינות במועדים מיוחדים, הארכות זמן, צילומים, נקודות זכות אקדמיות, כניסה לחדר כושר, קורס קיץ חינם, שיעורי עזר, קורס חוזר ללא עלות ועוד. אחת לשנה נערך ערב הוקרה למשרתי המילואים בארגון משותף של אגודת הסטודנטים והדקנט. סטודנט הנקרא למילואים מקבל מענה הן בדקנט, הן על ידי רכזי המילואים במחלקות האקדמיות והן על ידי רכז המילואים באגודה.

  המכללה תמשיך לתמוך ולסייע לסטודנטים הנקראים לשירות המילואים. אנו רואים בכך זכות לעטוף ולהקל למען אלו התורמים רבות למדינה ולהגנתה.

  כבוד וגאווה גדולה למכללה ולסטודנטים אשר משרתים במילואים.

   

  קרא עוד
 • עיריית כרמיאל: מצפים מהממשלה להעניק למכללה תקציב לשדרוג התעשייה המסורתית בגליל

  את הדברים אמרו ראש עירית כרמיאל, עדי אלדר, וסגניתו, גב' שולה כהן, שהיא גם מחזיקת תיק התעשייה בעיריה. ,כותרת נוספת שיצאה מכנס תעשיה אקדמיה ה-7 שהתקיים במכללה: הקמת המרכז החדש לחדשנות ולפריון בתעשייה. לכנס הגיעו בכירי התעשיינים בצפון, שלקחו חלק בכמה מושבים וסדנאות. במוקד הכנס התקיים דיון בהנחיית מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של ערוץ 10, שעסק בשאלה: כיצד הצבת העובד במרכז עשויה לסייע להתפתחות התעשייה ?" .

  על כל אלה ועל עניינים נוספים שנידונו בכנס - בכתבה הבאה:

   

   

  קרא עוד
 • עשו והצליחו: תואר מוסמך המדעים הוענק ל-45 בוגרים בטקס חגיגי

  ביום חמישי ה-27.4.17 התקיים במכללה טקס חגיגי שבו הוענקו תארים לבוגרי התואר השני – מוסמך במדעים (.M.Sc). בטקס הוענקו תעודות ל-45 בוגרים, מתוכם אחד סיים בהצטיינות יתרה וארבעה בהצטיינות. זהו המחזור החמישי שמסיים בהצלחה את לימודי התואר השני במכללה, בארבעה תחומים: ביוטכנולוגיה, הנדסת מערכות, הנדסת תכנה והנדסת תעשייה וניהול.

  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, בירך את הבוגרים ומשפחותיהם: "התואר השני הוא הדובדבן שבקצפת ואנו פועלים להמשיך ולהתפתח לתחומים נוספים ותארים מחקריים בעתיד הקרוב. האתגר הגדול שלנו הוא להשביח את התוצר הישראלי ואנחנו יודעים לעשות זאת. אנו בין המכללות המובילות בהשבחת הפריון ובהכשרת מהנדסים, שייעודם לפתור בעיות מורכבות בתעשייה".  הגב' שולה כהן, סגנית ראש העיר כרמיאל, בירכה את הנהלת המכללה והבוגרים: "זאת גאווה גדולה לעיר כרמיאל ולגליל בכלל שיש לנו את המכללה, שמאפשרת לימודים מתקדמים לתואר שני. כמי שמחזיקה את תיק התעשייה, התפקיד שלכם חשוב ואני בטוחה שהתעשייה מחכה לכם".

  בשם המוסמכים הטריים דיברה אסתי האן, בוגרת הנדסת תעשייה וניהול: "העידוד לסקרנות ולחוסר פשרות בהשגת היעדים האקדמיים, השירות מצד גורמי המנהלה והיחס האישי והמבין מצד בעלי התפקידים במכללה היוו תפקיד משמעותי בבחירת המכללה ללימודי התואר השני. הקשרים החברתיים והמקצועיים שבנינו במהלך השנתיים האחרונות יעזרו לנו גם שנים רבות קדימה. חברי לספסל הלימודים, בתוכם גם אני, ניצבים היום גאים ובטוחים כי אנו מהווים חלק מעתידו של המשק בישראל. כל אחד מאתנו לחוד וביחד מהווים נדבך מאוד חשוב בחברה הישראלית, ותורמים להיותה חברה טובה, נאורה, מפותחת ואיתנה יותר. אם נשכיל לשמר את אחוות הלימודים, את הרצון להעמיק ולגלות ואת ערכי החברות והרעות שהפגינה המכללה כלפינו ואנחנו אחד כלפי השני, אני בטוחה שנוכל להצעיד את החברה, כל אחד בתחומו ובמעשיו, למקום טוב יותר ובכך לממש את ה DNA של החברה הישראלית - אחריות חברתית".

  ברכות למסיימים ובהצלחה בהמשך הדרך

  קרא עוד
 • כך מומלץ לנהל חברה: הרצאתו של הנרי צימרמן בכנס תעשייה-אקדמיה

  מר  הנרי צימרמן,  יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב צפון, ויו"ר קבוצת טרלידור, הגיע לכנס תעשייה אקדמיה שהתקיים במכללה  לקראת חג הפסח והתכבד לשאת את הרצאת הפתיחה. 

  נושא הכנס השנה התמקד השנה במעמדו של העובד בתוך הארגון והקשר שיש בין מעמד זה ותחושות העובד לבין הפריון של הארגון שמעסיק אותו.  בהרצאה מרתקת שנמשכה כ-40 דקות שטח מר צימרמן את ה"אני מאמין" הניהולי שלו,  כפי שזה בא לידי ביטוי בחברות שאותן ייסד, ובראשן בחברת טרלידור.  בתום ההרצאה יצאו רבים מהנוכחים בתחושה שמדובר בדברים שכל מנהל, בפרט בתעשייה, חייב לשמוע.  אז לכל מי שפספסו אנו מביאים כאן "בשידור חוזר" את ההרצאה במלואה.

  לצפייה בהרצאתו של מר הנרי צימרמן, יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב צפון: 
   

  קרא עוד
 • הגיעו ל YNET: קרן ואור ביטון, התאומות שלומדות הנדסת חשמל, מוסיפות כבוד למכללה

  סיפורן של  קרן ואור ביטון, התאומות הזהות שלומדות במכללה הנדסת חשמל, ואשר את סיפורן  יוצא הדופן פרסמנו בגיליון ברדעת האחרון,  מתפרסם היום גם באתר YNET

  אז למי שרוצה להזכר בסיפור היפה הזה, הנה הקישור לכתבה:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4953054,00.html

   

  קרא עוד
 • מתן חודורוב היה כאן: הנחה את הרב-שיח בכנס תעשייה-אקדמיה

  מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של ערוץ 10, היה גם המנחה של כנס תעשייה-אקדמיה ה-7, שהתקיים במכללה. הכנס השנה עסק בתעשייה המסורתית ובדרכים שבהן ניתן להגביר את החדשנות והפריון שלה. חודורוב הנחה רב-שיח בנושא זה, בהשתתפות בכירים מהתעשייה והאקדמיה בצפון. בתום הדיון אמר חודורוב שהממשלה צריכה לעשות יותר כדי להיטיב את מצבה של התעשייה המסורתית ולא לראות בתעשיית ההי-טק את חזות הכל. לדבריו, כנסים כמו זה שהתקיים במכללה, תורמים  להעלאת הסוגייה החשובה למודעות הציבורית.

  הנה קטע מהדברים שאמר:

   

  קרא עוד
 • כנס תעשיה-אקדמיה ה-7: נחשפו עבודות הגמר המצטיינות-צפו בסרטון

  כמידי שנה נפתח כנס תעשייה-אקדמיה בטקס לזכרו של פרופ' יוחנן ארזי, נשיאה השלישי של המכללה, שנפטר ממחלה קשה במהלך תקופת כהונתו. בתו, שיר לוויתן, נשאה דברים בשם המשפחה והודתה למכללה על האופן המכובד שבו בחרה להנציח את זכרו. בשם המכללה דיבר פרופ' שוקי דרור, מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול, שבה התחיל פרופ' ארזי את דרכו במכללה.

  לאחר דברי הברכה התקיים הטקס המסורתי לחלוקת פרסי ההצטיינות לסטודנטים שביצעו עבודות גמר מצטיינות. השנה זכו הסטודנטים הבאים: במקום הראשון זכה אופיר אביתר מהמחלקה להנדסת מכונות, שתכנן מנגנון חכם ומקורי לתריס גלילה ואף רשם עליו פטנט; במקום השני זכתה אורלי אלמו מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול, שהפרויקט שלה, שכבר מיושם במפעל שבו היא מועסקת, עסק ביעדים תפעוליים לקו ייצור; במקום השלישי זכו שניים: עידן וייס, מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שהגה ערכה לעיבוד תמונה המסוגלת לתרגם כתב ברייל לכל שפה אחרת; ואלדד בוכריס מהמחלקה להנדסת מכונות, שהצליח להוריד משקל של מכלי לחץ מתכתיים על ידי שימוש בייצור שכבתי באמצעות מדפסת תלת-ממד.

  את הפרסים קיבלו הבוגרים מידי פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, ,גב' שיר לוויתן, בתו של פרופ' ארזי וחברי ועדת הפרס. קדמה לחלוקת הפרסים הקרנת סרטון שבו הציגו הזוכים את הפרויקטים שהכינו.

  צפו בסרטים על עבודות הגמר המצטיינות


   

  קרא עוד
 • אביב הגיע, ברדעת בא: יצא לאור גיליון פסח 2017, כנסו וקראו

  כמידי שנה, לקראת חג הפסח, יוצא לאור גיליון "ברדעת", שמביא את "סיפורה של המכללה" בחצי השנה האחרונה. הגיליון הנוכחי כולל עשרות כתבות במגוון נושאים: הישגי סטודנטים ובוגרים; מחקרים חדשים ופורצי דרך של אנשי הסגל האקדמי; שיתופי פעולה עם התעשייה; הידוק קשרים אקדמיים במישור הבינלאומי ועוד ועוד. בגיליון הפעם ישנו פרק נרחב שעוסק בכנס תעשייה-אקדמיה ע"ש פרופ' יוחנן ארזי, שהתקיים במכללה בסוף חודש מרץ האחרון ואשר במסגרתו הרימה המכללה את דגל התעשייה המסורתית ודנה בהרחבה בצורך להושיט לה יד ולסייע לה לעבור תהליכים שיובילו להתייעלות ולגברת הפריון שלה.
   
  לקריאת הגיליון המלא ולצפיה בסרטונים, לחצו על הקישור הבא. קריאה מהנה:
   
  קרא עוד
 • "מלגת לוחם" ע"ש סמ"ר נדב באלוה ז"ל הוענקה השנה ל-58 סטודנטים

  לפני 11 שנים, בקיץ 2006, קיבלו תמי ואליפז באלוה מכרמיאל את הבשורה הקשה מכל: בנם נדב, לוחם בסיירת אגוז, נפל בקרב מרון א-ראס במלחמת לבנון השנייה. האסון הקשה הוביל את ההורים השכולים לייסד קרן מלגות על שם נדב – 'מלגת לוחם' הם קראו לה. עד היום הוענקו כ-400 מלגות - כולם ללוחמות ולוחמי צה"ל, או תומכי לחימה - בסכום כולל של כ-1.5 מיליון ₪.

  ביום ראשון השבוע (26.3.17) התקיים במכללה הטקס העשירי  לזכר נדב" ובמהלכו הוענקו 58 מלגות נוספות.  הטקס התקיים במעמד ח"כ עמר בר-לב ומנכ"ל המכללה, מר אחיאב גולן . במהלך הטקס הוקרן סרטון בהשתתפות מקבלי המלגות לאורך השנים, ובו הודו להורים, תמי ואליפז באלוה, על תמיכתם.

  "לפני עשור התחלנו עם חלוקה של 6 מלגות לוחם, והיום, לאחר שתורמים רבים וטובים הצטרפו לקרן, אנו יכולים לסייע ליותר סטודנטים ממוסדות אקדמיים רבים יותר", אומר אליפז באלוה. "בחרנו להתמקד במוסדות אקדמיים המובילים את הנושא הטכנולוגי, תחום שאותו נדב תכנן ללמוד. מבין כלל המלגות שחילקנו השנה, 23 הוענקו לסטודנטים יוצאי יחידות קרביות הלומדים במכללה. בנוסף, זכו במלגה סטודנטים שלומדים בטכניון, באוניברסיטאות בן גוריון ובר אילן ובמכללת רידמן בתל אביב. שווי סך המלגות שיוענקו השנה עומד על כרבע מיליון ₪".

  צפו בסרטון שהוכן לכבוד האירוע על נדב  וקרן המלגות שהוקמה על שמו:

   

  קרא עוד
 • פנייה לשר דרעי ולשר הכלכלה: להפוך את המרכז לחדשנות ולפריון למכון מחקר ארצי

  המרכז לחדשנות ולפריון תעשייתי של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ראוי להוות בסיס למכון המחקר לחדשנות, עליו הכריזה הממשלה בתכנית האסטרטגית לשינוי הצפון.

  גורמים הפועלים למען פיתוח החדשנות בתעשייה המסורתית בצפון, קראו לממשלה להכיר ב'מרכז לחדשנות ולפריון' של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, כבסיס למכון המחקר לחדשנות תעשייתית – אחד משני המכונים שיוקמו במסגרת התכנית האסטרטגית לחיזוק הצפון. למרות הרושם הרווח בציבור, כאילו מדינת ישראל היא מעצמת הייטק, הרי שרוב התעשייה בישראל היא מסורתית או מסורתית-מעורבת, בה פריון העבודה נמוך בהרבה ביחס להייטק.

  ע"פ פרסומי מרכז המחקר של הכנסת, למרות שחלקה בכלל התעשיות הוא כמחצית וחלקה בתעסוקה הוא כשליש מכלל התעשיות, הרי שחלקה בסך המכירות הוא פחות מרבע, וכחמישית מסך הערך המוסף, והיא מהווה רק 6% מסך היצוא - פרמטרים נמוכים משמעותית בהשוואה לחלקה בתעסוקה.  סיבות רבות לפריון הנמוך בתעשייה המסורתית, הנמצא בפער של כ 30% מהממוצע ב OECD . אחת מהן היא ההוצאה הנמוכה למו"פ מהפדיון - רק 0.2% לעומת 3.2% בכלל התעשייה ולעומת 8.4% בהייטק.

  המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, שהייתה מאז ומתמיד מוכוונת תעשייה, נחלצה לסייע בקידום המו"פ. לפני כשנתיים כוננה את ה'מרכז לחדשנות ולפריון תעשייתי', שתכליתו קידום החדשנות הטכנולוגית, המוצרית והתהליכית בתעשייה, באמצעות מחקר והטמעת שיטות חדשניות בתעשייה המסורתית. המרכז מתמקד בתחומי הננוטכנולוגיה, הפלסטיקה, המתכת, כריית המידע ושיפור תהליכים.

  בשיתוף רשויות כרמיאל ומשגב, התאחדות התעשיינים צפון, מוסד שמואל נאמן בטכניון, יזם המרכז פיילוט לשיפור הפריון והתעסוקה האיכותית באזור, בו משתתפים 15 פרויקטים ונמצאים בשלבים שונים (איבחון, תכנית עבודה, מחקר) ובכוונתו להגיע בחומש הקרוב לכדי 100 פרויקטים.

  עם הגידול בפעילות המרכז לחדשנות, נוצר שתוף פעולה עם מעבדות "פראונהופר" הגרמניות, המתמחות במחקר ופיתוח יישומי לתעשייה. שיתוף הפעולה החל לפני מספר שנים ובימים אלה מתהדקים היחסים, באמצעות משרד מקומי של פראונהופר שהוקם ביוזמת סטף ורטהיימר. פראונהופר מפעילה בגרמניה 67 מרכזי מחקר תעשייתיים, מעסיקה כ- 24 אלף מומחים מדיסציפלינות מגוונות בתקציב שנתי של כ- 2.5 מיליארד יורו.

  במסגרת התכנית הממשלתית לחיזוק הצפון, הצהיר המשרד לפיתוח הנגב והגליל על כוונתו להקים שני מכוני מחקר. האחד בתחום הפודטק והשני - "מכון לייצור מתקדם", לו יוקצו 20 מיליון ש"ח לשנים 2017-2018.

  לפיכך יצאו נציגי האזור, המעורבים בקידום התעשייה המסורתית, בקריאה להשקיע במרכז לחדשנות ולפריון של המכללה במקום להקים גוף חדש. בפנייתו לשר אריה מכלוף דרעי כתב נשיא המכללה פרופ' אריה מהרשק כי "פעילות זו, אשר כבר החלה בפיילוט ייעודי המשותף למכללה, להתאחדות התעשיינים בצפון ולעיריית כרמיאל, תרחיב משמעותית את ההשפעה על הפיתוח האזורי ותהווה זריקת מרץ לפיתוח הגליל ולהפצת הבשורה לכל חלקי הארץ".

  ראש העיר כרמיאל עדי אלדר פנה לח"כ אלי לוי: "אני קורא לממשלת ישראל שלא להמתין שנים להקמת צוותים/ וועדות: יש בגליל מכללה המכשירה למעלה מ 500 סטודנטים בכל שנה; מכללה שהחלה, על חשבונה, בעשייה להעלאת הפריון".

  יו"ר התאחדות התעשיינים צפון, הנרי צימרמן הצהיר ש"ההתאחדות תקדם ותעודד הצעות עזרה לתעשיינים בצפון, במחקרים הנדרשים, בשיתוף הסטודנטים והסגל המקצועי, האיכותי והמעורב של המכללה האקדמית אורט בראודה".

  גם גיורא שלגי, מי שהיה מנכ"ל רפאל הוסיף מניסיונו: "נתח לא מבוטל של התעשיות המסורתיות חייב 'להמציא את עצמו מחדש' כדי לעבור את תהליך ההתאמה לסביבה התחרותית. מכללת אורט בראודה הייתה הגוף הראשון, ברמה הלאומית, שהחליט להתמודד עם האתגר ולהקים מרכז מו"פ יישומי ממוקד חדשנות ופריון של התעשייה המסורתית בצפון. השילוב של מחויבות המכללה ויכולותיה, ומיקומה בלב אזור עתיר תעשיות מסורתיות, הופך אותה בסיס אידיאלי למרכז שכזה, שבכוונתי לסייע בהצלחתו".

  פרופ' מהרשק הזמין את הגורמים הממשלתיים לבקר במכללה ולחזות מקרוב בפעילותה. האם מישהו במשרד הכלכלה ירים את הכפפה ?

   

   

  קרא עוד