מתמטיקאים מהארץ והעולם השתתפו בכנס בנושא גיאומטריה יישומית

איך מיישמים עקרונות גאומטריים מעולם המתמטיקה בעולם האמתי וכיצד ניתן להשתמש בהם לפתרון אתגרים במגוון תחומים? על מנת לתת תשובות לשאלה זו התכנסו במכללה מתמטיקאים ממוסדות אקדמיים בארץ ובעולם לכנס בנושא גיאומטריה יישומית.

את הכנס יזמו ראש המחלקה למתמטיקה, פרופ' מרק ילין, וחברי סגל המחלקה – פרופ' לביא קרפ וד"ר אמיל סוקאן. לדברי פרופ' ילין: "כנס זה בנושא גיאומטריה ויישומיה הינו חלק ממספר כינוסים שיזמה המחלקה למתמטיקה במכללה, שמטרתם להנגיש את המתמטיקה התיאורטית ולהראות כיצד ניתן ליישמה במגוון תחומים בהם אנו עוסקים בחיי היום-יום. לכנס הגיעו חוקרים מארצות הברית, הודו, הונג-קונג ואירופה, כמו גם ממוסדות אקדמיים מובילים בארץ. כנסים מסוג זה מהווים כר פורה ליצירת שיתופי פעולה רב תחומיים ויצירה וחיזוק של קשרים קיימים עם חוקרים בארץ ובעולם ואנו מתכננים מפגשים בנושאים מתמטיים נוספים גם בעתיד".


מדברים במספרים:  המתמטיקאים שהגיעו לכנס במכללה 

פרופ' אריג'יט סמל (Areejit Samal) מהמכון למדעי המתמטיקה בעיר צ'נאיי בהודו, שהשתתף בכנס ציין כי הוא משתף פעולה עם ד"ר אמיל סוקאן מהמחלקה למתמטיקה כארבע שנים בתכנית משותפת לגיאומטריה שימושית והגיע לכנס על מנת לפגוש מומחים בתחום ולשמוע גישות נוספות. "במסגרת עבודתנו המשותפת, הציע ד"ר סוקאן מספר דרכים מעניינות לפתרון אתגרים בתחום הרשתות הביולוגיות אותו אני חוקר, באמצעות כלים מתמטיים טהורים שתורגמו למתמטיקה שימושית. עשינו שימוש בכלים אלו במגוון מחקרים ברשתות ביולוגיות, במדעי החברה ובטכנולוגיה. חשיבותו של הכנס הזה בכך שהוא מאפשר לנו החוקרים לפגוש קולגות מתחומים שונים שמעניקים נקודות מבט מגוונות על תחומי המחקר הפרטיים של כל אחד מאתנו המאפשרות לפתח כיווני מחשבה ופתרונות יצירתיים לאתגרים יישומיים אמתיים" ציין פרופ' סמל.

ד"ר אמיל סוקאן, מהמחלקה למתמטיקה ושותפו של פרופ' סמל למחקר הוסיף כי הכנס נועד לחשוף כמה שיותר גוונים של הגיאומטריה התיאורטית וכיצד ניתן להמירם לאפליקציות שימושיות במגוון דיסציפלינות. "הרעיון של הכנס הוא לקבץ יחד מומחים שיציגו גוונים שונים של הגיאומטריה, מהתיאורטית ביותר ועד המעשית ביותר, ומהם השימושים שניתן להפיק מהגיאומטריה, החל מקוסמולוגיה ועד רשתות תקשורת ורשתות סוציאליות. אני ושותפי מהודו חוקרים יחד כבר מספר שנים את הגיאומטריה של רשתות אמתיות וטבעיות, סוציאליות וביולוגיות. פרסמנו כבר 7 מאמרים בנושאים שונים וכיום אנחנו משתפים פעולה במחקר שמיני במספר", אמר ד"ר סוקאן.

חזור לרשימה